Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym prosić o regulaminy i potrzebną dokumentację dotyczącą następującej sytuacji. Rodzic chce, aby dziecko odbyło w przedszkolu roczne przygotowanie przedszkolne nie jako 6 latek a jako 5 latek tak aby móc posłać dziecko w wieku 7 lat do I klasy szkoły podstawowej. Czy wystarczy tylko wniosek do dyrektora i czy jeśli po roku sam rodzic stwierdzi, że jednak nie chce dać dziecka do pierwszej klasy to czy może to dziecko jeszcze raz odbywać roczne przygotowanie przedszkolne?
Dziecko w wieku 5 lat nie odbywa obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. Wynika to z tego, że:
1) tylko dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, a powyższy obowiązek rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat;
2) dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego (art. 31 ust. 4 – 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148). Potwierdza to również art. 36 ust. 2 pkt 1 PO, zgodnie z którym dziecko 6 – letnie może rozpocząć naukę w szkole, jeżeli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę (nie ma mowy o obowiązku przygotowania przedszkolnego). Ponadto dziecko nie powtarza obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, ponieważ jako 5 – latek korzysta z prawa do wychowania przedszkolnego, a jeśli nie rozpocznie nauki w szkole w wieku 6 lat, to jako 6 – latek odbywa obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Instytucji powtarzania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego nie przewiduje w ogóle akt PO. W publicznym przedszkolu rodzic składa jedynie corocznie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, związaną z planowanym w przedszkolu postępowaniem rekrutacyjnym (art. 153 ust. 2 PO), a żaden przepis nie nakłada na niego obowiązku składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków, w tym o powtarzanie lub realizowanie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Dyrektor nie może pozytywnie rozpatrzyć ewentualnego wniosku rodzica dziecka 5 – letniego o odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego, jako sprzecznego z prawem. W związku z tym bezprzedmiotowe jest opracowanie regulaminu, który miałby taką możliwość dopuszczać, jako sprzecznego z powszechnie obowiązującymi przepisami. Wniosek rodzica, którego treść jest błędna, można ewentualnie potraktować jedynie jako wniosek o przeniesienie dziecka do oddziału 6 – latków, jeśli w danym przedszkolu są tworzone oddziały dla poszczególnych grup wiekowych zgodnie z postanowieniami statutu placówki. Natomiast obecność młodszego dziecka w grupie sześciolatków nadal pozostanie dla tego dziecka korzystaniem z prawa do wychowania przedszkolnego – art. 31 ust. 6 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co zrobić w sytuacji, gdy skierowano do gimnazjum specjalnego ucznia z autyzmem niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu lekkim, jeśli z dostarczonej wraz z kartą zdrowia załączonej dokumentacji wynika, iż stwarza on b. poważne zagrożenie dla siebie i innych, z tego powodu był wielokrotnie hospitalizowany na oddziale psychiatrycznym. Chłopiec miał próby samobójcze, groził matce i innym zabiciem, rzucał w klasie ławkami, dusił koleżankę itp. Nadmieniam, iż ani z orzeczenia, ani z wywiadu z matką chłopca nie wynikały tego typu problemy zdrowotne tego chłopca. Obecnie chłopiec nadal przebywa w szpitalu i nie rozpoczął jeszcze nauki. Co w takiej sytuacji można zrobić, aby nie przyjąć ucznia, który wyraźnie zagraża bezpieczeństwo własnemu i innych. Jakie kroki należny podjąć, aby umieścić tego chłopca w szkole przyszpitalnej pod stała opieką lekarzy specjalistów. Nadmieniam, iż gimnazjum nasze działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Nie jesteśmy placówka medyczną, ani też socjoterapeutyczną. Czy w sytuacji zatajenia przez matkę faktu schorzenia chłopca możemy odmówić jego przyjęcia do naszej placówki, nieprzygotowanej do przyjęcia tego typu dzieci? Proszę o pilna odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ile jest dodatkowych dni wolnych ustalanych przez dyrektora szkoły podstawowej w r.sz.2017/18, 6 czy 8, już według nowego rozporządzenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może udostępnić nauczycielowi stare protokoły i uchwały rad pedagogicznych, księgę zarządzeń?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin karcianych można odliczyć jeśli nauczyciel przebywał na "zielonej szkole" od wtorku do piątku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dokumentacji Nadzoru Pedagogicznego można znaleźć "instrukcję bezpieczeństwa pożarowego"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe