Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z każdym nauczycielem stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. W związku z tym na podstawie art. 10 ust. 7 KN nauczyciela można zatrudnić na zastępstwo. W treści umowy należy wskazać, czy nauczyciel jest zatrudniany na zastępstwo, czy z uwagi na potrzeby wynikające z organizacji nauczania, ponieważ w pierwszym przypadku nie obowiązuje limit, a umowy zawarte w danej placówce z tym samym nauczycielem z uwagi na potrzeby wynikające z organizacji nauczania nie mogą łącznie przekroczyć 36 miesięcy, a sumuje się je o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy, ponieważ po tym czasie następuje przekształcenie w zatrudnienie na czas nieokreślony (art. 10 ust. 12 – 16 KN). Z uwagi na uregulowanie umów terminowych w art. 10 KN, do nauczycieli samorządowych jednostek oświatowych nie ma zastosowania art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., a art. 29 § 11 KP należy stosować w drodze analogii.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę w arkuszu organizacyjnym przydzielić nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej dodatkowe godziny zajęć z wych. fizycznego, plastyki, muzyki, komputerowych w innych klasach I-III?
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel realizujący z uczniem z niepełnosprawnością ruchową zajęcia rewalidacyjne ukierunkowane na usprawnienie ruchowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podpowiedź jak powołać Administratora Bezpieczeństwa Informacji, czy w formie zarządzenia, czy należy zgłosić do GIODO, jak tak to w jaki sposób? Gdzie szukać informacji - Kuratoria milczą
- Czy zakres czynności i obowiązków nauczycieli (nie chodzi o przydział liczby godzin) należy dać nauczycielowi jednorazowo (w momencie przyjęcia do pracy), czy musi ten zakres być odnawiany na początku każdego roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy tzw. zajęcia rozwijające z godzin dyrektora szkoły powinny być wliczane do pensum nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe