Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły ma obowiązek informowania działających na terenie szkoły związków zawodowych o zamiarze rozwiązania umowy z pracownikiem niepedagogicznym zatrudnionym na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska z 3 miesięcznym wypowiedzeniem i odprawą pieniężną. Pracownik do dzisiaj nie wystąpił do związków o reprezentowanie interesów w indywidualnych sprawach z zakresu prawa pracy. Czy może wystąpić do związków w dniu otrzymania wypowiedzenia i co się z tym wiąże?
USTAWA z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:
Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.
2. Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.
21. W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony, zgodnie z przepisami ust. 1 i 2. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.
Kodeks Pracy:
Art. 38. § 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
§ 3. (skreślony).
§ 4. (skreślony).
§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Jeżeli do chwili otrzymania wypowiedzenia nie reprezentowała pracownika zakładowa organizacja związkowa ani też nie wyraziła ona zgody na na obronę jego praw pracowniczych mimo braku zrzeszenia w związku (art. 30 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych), pracodawca nie ma obowiązku informowania związków o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy.
Fakt, że pracownik wystąpi do związku o reprezentowanie go w dniu otrzymania wypowiedzenia nie ma znaczenia, gdyż pracodawca zobowiązany jest poinformować związki o zamiarze rozwiązania stosunku pracy, a więc przed wręczeniem wypowiedzenia, kiedy to pracownika związki nie reprezentowały.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel legitymujący się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku "pedagogika w zakresie wychowania artystycznego i wczesnoszkolnego" oraz dyplomem ukończenia studiów magisterskich uzupełniających w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i sztuki posiada kwalifikacje do nauczania muzyki i plastyki w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaką odprawę należy wypłacić nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę zatrudnionemu w szkole prowadzonej przez Stowarzyszenie? Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Lekarz medycyny pracy nie dopuścił nauczyciela do pracy. W związku z powyższym z nauczycielem zostanie rozwiązana umowa o pracę. Czy nauczycielowi należy się odprawa? Jaka jest podstawa prawna do wypłacenia lub niewypłacenia odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2013 r. nasza szkoła została przekazana Stowarzyszeniu (art. 5 ust. 5g–5r ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Nadal jest placówką publiczną, a nauczyciele - zatrudnieni na Kodeksie Pracy. W związku z tym mam pytanie dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego jednego z pracowników naszej szkoły. Czy nauczycielowi ur. 26.09.1959 r. mającemu 31-letni staż pracy przysługuje świadczenie emerytalne? Dodam, że do 1.09.2013 r. ta osoba była zatrudniona na "Karcie Nauczyciela".
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki będzie wymiar urlopu kiedy kończy się dyrektorowi powierzenie 31 VIII i nie będzie już dyrektorem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe