Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może otrzymać urlop bezpłatny? Jeżeli tak to na jak długo?
Na podstawie art. 68 ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z ważnych przyczyn. Wniosek o udzielenie urlopu ma pisemną formę oraz powinien wskazywać wnioskowany czas trwania urlopu i ważne przyczyny uzasadniające jego udzielenie; nauczyciel może, ale nie ma gwarancji otrzymania urlopu - § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5. Powołana regulacja ma również zastosowanie do dyrektora, z tym że ponieważ czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wobec niego organ prowadzący, dyrektor składa wniosek do tego organu – art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Przepisy nie określają czasu trwania urlopu bezpłatnego. Organ prowadzący udziela go na okres ustalony z dyrektorem, o ile pozytywnie rozpatrzy jego wniosek..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi do przejścia na emeryturę, od 01.09.2013 r., pozostał jeden rok pracy. Czy w tym ostatnim roku przed emeryturą, nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego? Czy w trakcie przebywania na rocznym urlopie zdrowotnym nauczyciel może złożyć wniosek o przejście na emeryturę, czy też musi wrócić do pracy, a jeżeli tak, to na jaki okres?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka zwolniona na podstawie art. 20 KN, która wybrała wypłacenie odprawy, w momencie pojawienia się możliwości przywrócenia do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z kwalifikacjami - propozycja dyrektora szkoły z dnia 27 sierpnia - musi wyrazić zgodę na anulowanie wypowiedzenia umowy o pracę i powrót do pracy?
- Od stycznia 2016r. zmieniają się przepisy dotyczące pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Z kim będzie mógł pracować oligofrenopedagog? Czy będzie mógł pracować z dzieckiem mającym autyzm i upośledzenie umysłowe?
- Jestem czynnym nauczycielem zatrudnionym na pełnym etacie od 01 września 1983 r.do dziś. Służbę wojskową odbywałem wcześniej od 15 września 1981r do 30 czerwca 1983 r. Ówczesny inspektor oświaty zaliczył mi tę służbę do stażu. Proszę mi powiedzieć czy ten doliczony staż zalicza mi się do nagrody jubileuszowej oraz emerytury choć to ostatnie po zmianie przepisów emerytalnych chyba nie jest aktualne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie związane z udzieleniem zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielowi.
Jak powinno się liczyć dni udzielonego urlopu: tylko robocze, czy pełne tygodnie?
Np. zostały nauczycielce 42 dni urlopu (wykorzystała ferie zimowe i 4 dni wakacji); czy ten urlop będzie trwał do 13 października (6 tygodni), czy też do 28 października (42 dni robocze liczone od poniedziałku do piątku).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe