Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy emeryt przywrócony do pracy przez sąd pracy może być objęty indywidualną ochroną związkową?
Prawa pracownicze pracownika – emeryta i pracownika niebędącego emerytem – są takie same. Zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa działająca w szkole może reprezentować oprócz nauczycieli w niej zrzeszonych także nauczycieli niebędących jej członkami, o ile zwrócili się oni do niej z wnioskiem o reprezentowanie wobec dyrektora szkoły. W celu ustalenia, czy nauczyciel jest reprezentowany przez daną organizację związkową, dyrektor szkoły powinien zwrócić się do wszystkich działających w szkole organizacji związkowych z zapytaniem w tej kwestii.Zakładowa organizacja związkowa zajmuje stanowisko w indywidualnych sprawach pracowniczych
Zgodnie z art. 26 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych, do zakresu działania zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej należy m.in. zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy.
Przykładem takiego przepisu jest art. 20 ust. 5a Karty Nauczyciela. Zobowiązuje on dyrektora szkoły do zawiadomienia zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej reprezentującej nauczyciela o zamiarze wypowiedzenia mu z przyczyn organizacyjnych stosunku pracy, upoważniając jednocześnie organizację związkową do wniesienia umotywowanych zastrzeżeń do przedmiotowego zamiaru.
Dyrektor współdziała z organizacją związkową w sprawach dotyczących pracowników objętych ochroną związkową
Jednocześnie – w myśl art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych – w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową, zobowiązany jest on zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony.
Natomiast ust. 2 przedmiotowego artykułu stanowi, iż pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W okresie zdalnego nauczania organ prowadzący uważa, że nauczycielom pracującym w szkole specjalnej nie należy się dodatek za warunki trudne. Czy jest to zgodne z prawem? W umowach jest zapisane, że taki dodatek mamy mieć wypłacony. Zwracam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej dotyczącej wypłacania nauczycielom w szkołach specjalnych dodatku za trudne warunki pracy w okresie zdalnego nauczania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel dyplomowany (zatrudniony na podstawie mianowania), który ukończył studia magisterskie na kierunku zootechnika od 1 września 2017r. będzie posiadał kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej biologii (dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony)? Nauczyciel ten rozpoczął pracę w szkole w 1994 r. jako nauczyciel biologii.; 2. Czy nauczyciel mianowany (zatrudniony na podstawie mianowania), który ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika ze specjalnością animator i menedżer kultury oraz posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie oligofrenopedagogiki od 1 września 2017r. będzie mógł być nadal zatrudniony (dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony) na stanowisku nauczyciela wspomagającego?; 3. Czy nauczyciel kontraktowy, który ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomia i posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej od 1 września 2017r. będzie mógł być w dalszym ciągu zatrudniony na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej(dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony)?; 4. Czy nauczyciel opisany w punkcie 3. po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej będzie miał kwalifikacje do pracy w klasach I-III, czy konieczne jest ukończenie przez niego studiów min. na poziomie licencjatu?
- Jestem dyrektorem szkoły dla dorosłych. Moje pensum to 10 godzin "przy tablicy". Myślę o zdobyciu nowych kwalifikacji, mianowicie ukonczeniu studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa. Już wcześniej pytałem o liczbę godzin, jaką musiałbym przepracować jako bibliotekarz, ale nie zadałem pytania, które mnie jeszcze nurtuje - czy jako dyrektor szkoły mogę w ogóle pracować jako bibliotekarz? Czy jest jakiś przepis, który to reguluje (mam na myśli zabrania bycia bibliotekarzem będąc na stanowisku dyrektora)?
- Czy nauczyciel historii, który ma wykształcenie wyższe mgr z historii może uczyć w szkole podstawowej Wiedzy o społeczeństwie?Dodam, że dyplom ukończenia studiów nie zawiera suplementu. Czy w takim przypadku nauczyciel musi ukończyć studia podyplomowe z zakresu wiedza o społeczeństwie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W trakcie przekształceń Zespołu Szkół na Szkołę Podstawową będziemy chcieli utworzyć w szkole nowe stanowisko - kierownika świetlicy - proszę o podanie procedury jaką powinien przejść dyrektor, żeby do tego doprowadzić? Proszę również o informacje na temat statusu takiej osoby w szkole - wykształcenie, ilość godz. pracy, dodatek kierowniczy… na tym stanowisku zatrudniony zostanie nauczyciel.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe