Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy i jakie konsekwencje grożą dyrektorowi szkoły, który na kolejnej Radzie Pedagogicznej nie odczytał, a Rada Pedagogiczna nie zatwierdziła protokołu z wcześniejszej rady? Dodam, że w Regulaminie Rady Pedagogicznej znajduje się zapis o tym, że należy odczytać i zatwierdzić każdy protokół.
Zasady działania i kompetencje Rady Pedagogicznej określone zostały w art. 69 i 70 art. 70 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.- dalej Prawo oświatowe). Ponadto art. 72 ust. 3 Prawa oświatowego stanowi, że ustala regulamin swojej działalności, a jej zebrania są protokołowane. Żaden przepis prawa nie zobowiązuje rady do zatwierdzania protokołów. Co do zasady, protokoły są podpisywane przez dyrektora szkoły i protokolanta, a czasami również przez uczestników zebrania.
Jeżeli z Regulaminu Rady pedagogicznej obowiązującego u Państwa w placówce wynika, że protokół powinien być odczytany i zatwierdzony należy to zrobić na najbliższym zebraniu. Jednakże co do zasady uchybienie w postaci braku odczytania i zatwierdzenia nie uzasadnia ukarania dyrektora przez organ prowadzący karą wskazaną w art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), tym bardziej, że obowiązek ten nie wynika z zapisu ustawowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W zasobach szkoły i internatu jest 7 pomieszczeń mieszkalnych w których mieszkają nauczyciele i emeryci nauczyciele. W listopadzie 2022 roku po własnych wyliczeniach podałem wzrost czynszu 3 krotny. Organ prowadzący na mocy uchwały podwyższył ponad 6 razy w wrześniu 2023 r. przez 13 lat mieszkańcom nie podwyższano czynszu. Powstało oburzenie
Jako dyrektor każdego roku od 1 stycznia zawierałem unowe na 1 rok. Mieszkańcy nie podpisali umowy z nowym wymiarem czynszu od 1 stycznia 2024 r. Wystawiamy faktury pisząc; odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokali mieszkalnych z nową wyższą kwotą czynszu. Jest wymiana pism. Organ nie zgadza się na zmniejszenie kwoty czynszu argumentując, że stosują ustawę o gospodarce nieruchomościmi i nie mają obowiązku prowadzić , zapewnić mieszkańcom lokalu mieszkalnego. Mieszkańcy twierdzą, że chroni ich ustawa lokatorska. Jest spór który wzrasta. Dotychczas mieszkańcy odbierali faktury z pokoju administracji. Wpłynęło pismo, że dyr. powinien dostarczyć fakturę. Radca prawny sugeruje aby uspokajać w dobie wyborów. Co będzie jak mieszkańcy rozdmuchają mediom.
Czy po wyborach nowa władza nie zarzuci mi zaniedbania obowiązków? Czy nie będę ukarany za nie za niskie i nie zgodne z planem dochody? Co będzie jak mieszkaniec( emeryt się wyprowadzi nie nie uiści zapłaty( dodam, że płacą na starych zasadach czynsz). Proszę o pomoc prawną.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowuję się do napisania arkusza organizacji na rok szk. 2017/18 dla szkoły podstawowej. Które klasy będą miały nową siatkę godzin? Klasa VII - nowa siatka, ale co będzie z klasą IV, V i VI. Czy te klasy będą miały już nowe przedmioty tzn biologia, geografia, fizyka chemia? Czy uczniowie klasy VII zrealizują podstawę programową z geografii, biologii, fizyki i chemii? Przecież nie mieli ich w klasie V i VI?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń zameldowany jest na stałe w miejscowości położonej poza obwodem szkoły. W trakcie nauki mieszka u cioci (w obwodzie szkoły). Jaki adres wpisać do księgi ewidencji dzieci i analogicznie do arkusza ocen?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje wzór wniosku dopuszczającego przez dyrektora podręcznik do szkoły podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pełnię funkcję dyrektora niepedagogicznego w szkole podstawowej, dla którego organem prowadzącym jest organizacja pozarządowa. Mam wicedyrektora ds.pedagogicznych. Chciałabym abyście Państwo opracowali rozdział dot. praw i obowiązków, zakresu czynności tych dwóch stanowisk w taki sposób abyśmy mogli to zapisać w nowo tworzonym statucie szkoły 8 -letniej. Z góry dziękuje za pomoc.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe