Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jeśli w szkole jest bardzo mała liczba dzieci z obwodu, należy przeprowadzać procedurę rekrutacyjną dla uczniów spoza obwodu? Jeśli tak – kto wówczas powinien ustalić kryterium punktowe?
TAK. Organ prowadzący jest zobowiązany ustalić kryteria naboru do szkoły dla dzieci spoza obwodu. Przyjęcie do szkoły publicznej dzieci spoza obwodu może odbyć się wyłącznie po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, w oparciu o kryteria ustalone przez organ prowadzący.
Kandydat może zostać przyjęty do szkoły spoza obwodu, jeśli zostało w niej wolne miejsce
Zasady przeprowadzania rekrutacji do szkoły podstawowej i gimnazjum uregulowane zostały w treści art. 20e ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z ust. 3 tego przepisu kandydatów, którzy mieszkają poza obwodem publicznej szkoły podstawowej lub publicznego gimnazjum, przyjmuje się do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. Warunek przyjęcia jest jeden - dana publiczna szkoła podstawowa lub dane publiczne gimnazjum musi dysponować wolnym miejscem.
Kryteria samorządowe powinny uwzględniać potrzeby dzieci ich rodziców
Postępowanie rekrutacyjne odbywa się na podstawie kryteriów, które określa organ prowadzący. Kryteria powinny uwzględniać zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Wśród punktowanych kryteriów może się znaleźć kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata, o którym mowa w art. 20c ust. 5.
Organ prowadzący ma obowiązek ustalić kryteria rekrutacyjne dla kandydatów spoza obwodu
Powyższy przepis wskazuje, że w stosunku do dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły konieczne jest przeprowadzenie procedury rekrutacyjnej. Wiąże się to z tym, że organ prowadzący zobowiązany jest ustalić kryteria brane pod uwagę podczas postępowania rekrutacyjnego.
Nadwyżka wolnych miejsc w placówce nie znosi obowiązku ustalenia kryteriów rekrutacyjnych
Bez znaczenia prawnego pozostaje fakt, że szkoła dysponuje wieloma miejscami wolnymi. Prognozowana niewielka liczba kandydatów spoza obwodu nie zwalnia z opracowywania procedury naboru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile jest dodatkowych dni wolnych ustalanych przez dyrektora szkoły podstawowej w r.sz.2017/18, 6 czy 8, już według nowego rozporządzenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Matka bez wiedzy ojca zmieniła miejsce zamieszkania i szkołę dzieciom. ojciec szuka dzieci prosi o adres szkoły, która potwierdziła przyjęcie dzieci. Rodzice nie są po rozwodzie, matka poinformowała, że ojciec jest agresywny, złożyła pozew o rozwód i prosi o nie ujawnianie miejsca nauki dzieci. Nie mam pewności czy mówi prawdę, ojciec bardzo martwi się o dzieci uważa, że z matką dzieje się coś złego. Czy mogę odmówić podania adresu szkoły? Co powinnam zgodnie z prawem zrobić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące kwestii tzw "zlewek" czyli pozostałości (odpadków) po posiłkach. W moim przedszkolu odbiera je gospodarz, który dla celów prywatnych hoduje trzodę. Chciała zapytać czy istnieją jakieś przepisy regulujące tą kwestię. Dodam jeszcze, że w czasie kontroli SANEPID zażądał certyfikatu lekarza weterynarii, że gospodarz może odbierać zlewki. Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany (28 lat pracy) dostał informację, że postawiono mu zarzuty w związku z oszukaniem sklepu internetowego. Został złożony wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Czy dyrektor szkoły może zwolnić lub zawiesić takiego nauczyciela, jeśli dostanie informację, że prowadzone jest postępowanie? Co w przypadku, jeśli nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim? Nauczyciel nie był wcześniej skazany.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Archiwista w szkole dokonał oceny akt w archiwum i przy powołanej komisji złożono wniosek do odpowiedniego dla siebie archiwum państwowego o wydanie zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej. Uzyskano pozytywną zgodę na brakowanie dokumentacji. W związku z tym, czy pracownik archiwum wraz z powołaną przez dyrektora placówki komisją może samodzielnie zniszczyć dokumenty (np. w niszczarce lub je spalić) czy musi zlecić tę czynność odpowiedniej firmie z zewnątrz? Jeżeli można to zrobić to samemu, to jakie dokumenty należy sporządzić ze zniszczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe