Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy kapłan, który organizuje szkolne rekolekcje ma obowiązek co najmniej miesiąc przed ich rozpoczęciem przedstawić ich program do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły? Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zaangażować nauczycieli przy opiece nad dziećmi podczas rekolekcji?
NIE. W czasie rekolekcji pieczę nad uczniami sprawują katecheci. Natomiast zapewnienie opieki uczniom w drodze na rekolekcje powinno być ustalone pomiędzy organizatorami rekolekcji a szkołą. Szkoła musi natomiast zapewnić opiekę lub inne zajęcia uczniom, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach.Kwestie dotyczące rekolekcji wielkopostnych dla uczniów reguluje § 10 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Przepisy nakładają na organizatorów rekolekcji jedynie obowiązek powiadomienia dyrektora szkoły o terminie rekolekcji z miesięcznym wyprzedzeniem.
Dobrą praktyką jest jednak ustalanie terminu rekolekcji już na początku roku szkolnego. Dzięki temu rekolekcje można ująć w planie pracy szkoły obok ferii, przerw świątecznych, czy też innych wydarzeń wpływających na organizację pracy szkoły. Niekiedy problem pojawia się w szkołach zawodowych, gdzie odbywają się praktyki zawodowe. Dlatego też zaplanowanie rekolekcji odpowiednio wcześniej pozwala uniknąć wielu problemów z tym związanych.
Uczniowie uczęszczający na religię zwolnieni są z zajęć szkolnych
Ze względu na to, że rekolekcje wielkopostne odbywają się w trakcie zajęć szkolnych, szczegółowe kwestie organizacyjne muszą być uzgadniane pomiędzy parafią organizującą rekolekcje a szkołą.
Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na nich tego rodzaju obowiązek.
Zwolnienie z zajęć nie oznacza jednak obowiązku odwołania wszystkich zajęć dydaktycznych odbywających się w tych dniach. Intencją ustawodawcy nie było bowiem ustanowienie dni wolnych od nauki, ale umożliwienie uczniom dopełnienia obowiązku religijnego. Dlatego też zwolnienie z zajęć w szkole powinno być dostosowane do długości zajęć w kościele. W związku z tym, jeżeli zajęcia w ramach rekolekcji będą krótsze, uczniowie, na podstawie porozumienia z organizatorem, mogą zostać zwolnieni tylko z części zajęć szkolnych.
W czasie rekolekcji pieczę nad uczniami sprawują katecheci
Rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach wskazuje, że w czasie rekolekcji pieczę nad uczniami sprawują katecheci.
W czasie rekolekcji pieczę nad uczniami sprawują katecheci. Natomiast zapewnienie opieki uczniom w drodze na rekolekcje powinno być ustalone pomiędzy organizatorami rekolekcji a szkołą.
Szkoła musi natomiast zapewnić opiekę lub inne zajęcia uczniom, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach. Opieka musi być zapewniona w godzinach zaplanowanych w rozkładzie zajęć, z uwzględnieniem zajęć świetlicowych dla uczniów dojeżdżających. Dla nauczycieli są to dni pracy. Muszą oni pozostawać do dyspozycji dyrektora szkoły, który może w każdej chwili zobowiązać ich do zapewnienia opieki uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach.
W przypadku, gdy w rekolekcjach uczestniczy niewielka liczba uczniów, zajęcia w szkole mogą odbywać się normalnie, a uczniom zwolnionym z zajęć należy pomóc uzupełnić zaległości z trzech dni nieobecności.
Jeżeli w okresie rekolekcji nie odbywają się zajęcia, nauczyciele muszą pozostawać do dyspozycji dyrektora szkoły
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi wypłaca się dodatek za specjalizację 3-go stopnia? Jeśli tak to gdzie mogę znaleźć podstawę prawną?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nadal obowiązuje realizacja edukacji zdrowotnej w ramach w-f w poszczególnych etapach edukacyjnych w oddzielnym bloku/30h/? Jaka jest podstawa prawna ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole funkcjonują oddziały sportowe, ilość godz. kształcenia sportowego to 10/tygodniowo, czy mozna wprowadzić dwóch nauczycieli prowadzacych : do kształcenia tzw. ogólnorozwojówki i trening sportowy w zakresie specjalności oddziału w podziale godzinowym 8 plus 2.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obowiązkiem dyrektora jest przygotowani i prowadzenie tzw kontroli zarządczej...
Mogę prosić o więcej informacji? np.: Od kiedy jest taki obowiązek, jak ma wyglądać ten dokument, wprowadzamy go przez zarządzenie dyrektor?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel składając wniosek o zapomogę przedświąteczną z Funduszu świadczeń Socjalnych ma obowiązek złożyć oświadczenie o wysokości swoich zarobków lub oświadczenie, gdy jego dochody kwalifikują go tylko do otrzymania zapomogi w najniższej kwocie udzielanej pomocy. Może to być np. oświadczenie, że dochód na jednego członka w mojej rodzinie kwalifikuje mnie do otrzymania świadczenia z tytułu zapomogi przedświątecznej w najniższej kwocie udzielanej pomocy". Proszę o odpowiedź w tej sprawie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe