Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można łączyć zajęcia kl.III z kl.IV (muzyka, plastyka, religia)?
Prawo oświatowe nie reguluje szczegółów dotyczących nauki w klasach łączonych. Sytuacja taka powoduje zróżnicowanie w rozwiązaniach podejmowanych przez szkoły i organy prowadzące. W szkołach działających w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych, w tym połączenie zajęć prowadzonych w oddziale przedszkolnym dla dzieci 6-letnich i zajęć prowadzonychw klasie I. Przyjęło się, że w klasach liczących mało uczniów łączy się niektóre przedmioty, pamiętając o realizacji podstaw programowych oraz wybranych programów nauczania w ramach danego etapu kształcenia: 1-wszy etap klasy 1-3 szkoły podstawowej, 2-gi etap: klasy 4-6 szkoły podstawowej. Zupełnie inną sprawą jest religia. Rozporządzenie ustala minimalną liczbę uczniów, tj. 7 w oddziale, dla którego organizuje się lekcję religii w ramach jednej klasy. Zatem łączenie klas może mieć miejsce przy mniejszej liczbie uczniów niż 7.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowie Technikum ze względu na słabo zaopatrzony sklepik szkolny domagają się wyjść w trakcie przerw poza teren szkoły. Czy mają do tego prawo? Czy dyrektor szkoły może im zabronić? Proszę o podstawę prawną takiego bądź innego stanowiska.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
mam taką nietypową prośbę: proszę o podanie listy dokumentów jakie muszą być w szkole? Ponieważ biurokracja nas przytłacza, chciałbym wiedzieć jakie dokumenty są niezbędne, jeśli o pracę placówki, jak i dokumentację pracy nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy dyrektor szkoły ma obowiązek dostarczyć na wezwanie w wyznaczonym terminie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego książek obiektów budowlanych oraz aktualnych protokołów z kontroli? 2. Kto ma płacić za delegację służbową pracownika, który te dokumenty zawiezie? 3. Jaka jest podstawa prawna takiego wezwania do dostarczenia w/w dokumentów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy wewnętrznego Regulaminu ZFŚS.
Znalazłam następujące wyjaśnienie dotyczące uprawnień z ZFŚŚ:
"Emeryt korzysta z ZFŚS u ostatniego pracodawcy…… z wyjątkiem sytuacji, gdy ponownie podejmuje zatrudnienie, czyli jeżeli emeryt podjął zatrudnienie w innym zakładzie pracy, wówczas przyjmuje się, że zyskuje on status beneficjenta ZFŚS w tym zakładzie, a traci uprawnienie do ZFŚS w zakładzie, w którym dotychczas był beneficjentem jako emeryt. Stanowisko takie przedstawił Sąd Najwyższy w uchwale z 15 listopada 1991 r. I PZP 56/91, który wskazał, iż status pracownika jest w tym wypadku "mocniejszy" od statusu emeryta. Jeżeli zaś emeryt ponownie podejmie pracę, to świadczenia przysługują mu nie z tej racji, że jest emerytem, lecz dlatego, że jest pracownikiem".
Inna Koleżanka otrzymała interpretację, że jeśli nauczyciel emeryt podejmie pracę w innej szkole, nie w tej, z której jest beneficjentem ZFŚS, to otrzymuje świadczenie zarówno jako emeryt i jako nauczyciel. Nie otrzyma jako emeryt, jeśli zawiesi emeryturę.
Co jest prawdą?
Dodam, że oba źródła jako podstawę prawną podają:
• Uchwała Sądu Najwyższego z 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91).
• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz.U. 2016 r. poz. 800 z późn. zm.) - art. 2 pkt 5.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowie klas I-III/SP (I etap edukacyjny) mogą wyjeżdżać na wycieczki dwu dniowe poza miejsce zamieszkania - odległość powyżej 500km? Jakie przepisy to regulują?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe