Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy muszę łączyć zajęcia wychowania fizycznego w klasie V i VI w grupy dziewcząt i chłopców, jeżeli grupy te nie są liczne?
http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2081&Itemid=293:
„G. Wychowanie fizyczneZajęcia wychowania fizycznego są prowadzone w grupach liczących od 12 do 26 uczniów. Dopuszcza się tworzenie grup międzyoddziałowych lub grup międzyklasowych.Już od dnia 1 września 2009 r. szkoła może we wszystkich klasach realizować nową podstawę programową w zakresie wychowania fizycznego; decyzja w tej sprawie jest podejmowana samodzielnie przez każdą szkołę. W szkole podstawowej i gimnazjum prowadzi się 4 godziny wychowania fizycznego, z których, jak do tej pory, 1 godzina może być realizowana zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny wychowania fizycznego.Uwaga! W projekcie nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej, nad którym obecnie trwają prace legislacyjne w Sejmie, przewidywane jest dopuszczenie do realizacji w innych formach dwóch godzin wychowania fizycznego”.
Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
§ 7. 1. W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy:
(...)
7) na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej, a w przypadku zespołu szkół - także w grupie międzyszkolnej, liczącej nie więcej niż 26 uczniów, z tym że jeżeli w skład grupy oddziałowej, międzyoddziałowej, międzyklasowej lub międzyszkolnej wchodzą uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do oddziałów integracyjnych lub uczniowie oddziałów specjalnych, liczba uczniów w grupie nie może być większa niż liczba uczniów odpowiednio w oddziale integracyjnym lub specjalnym określona w przepisach w sprawie ramowych statutów szkół publicznych.
4. W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej zajęcia wychowania fizycznego, w zależności od realizowanej formy tych zajęć, mogą być prowadzone łącznie albo oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
Zatem zajęcia wf organizuje się w grupach od 12 do 26 osób. Arkusz organizacyjny zatwierdza organ prowadzący szkołę na podstawie przepisów prawa oświatowego, co oznacza, że szkoła jest zobowiązana do ich przestrzegania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym powinny być objęte zajęciami z języka angielskiego w ramach podstawy programowej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w przedszkolu,który ukończył Studia magisterskie na kierunku pedagogika terapeutyczna z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną , Studia podyplomowe Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna z terapią i wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka oraz Studia Podyplomowe w zakresie Dydaktyka języka angielskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej może nauczać języka angielskiego w przedszkolu? Czy musi dodatkowo posiadać certyfikat z języka angielskiego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W szkole mamy dziecko z orzeczeniem z autyzmem w tym z zespołem Aspergera. Dziecko ma przydzielonego nauczyciela współorganizującego kształcenie. Czy rodzic może zrezygnować z nauczyciela współorganizującego kształcenie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie działania prawne może podjąć dyrektor, gdy stwierdzi, że nauczyciel nie prowadził zajęć w ramach art. 42 KN,
a zapisy w dzienniku zajęć zostały sfałszowane?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie kiedy nauczyciel składa wniosek o dopuszczenie programu wychowania przedszkolnego w czerwcu? Czy może jest jakiś określony miesiąc? Kiedy Rada Pedagogiczna opiniuje program? Czy może to być to samo posiedzenie rady, na której dyrektor dopuszcza programy?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe