Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy na terenie szkoły biblioteka może organizować kiermasz nowych książek przekazanych z internetowej księgarni?
Nie wskazano, jaki organ prowadzący szkołę, a w związku z tym przyjęto, że jest to szkoła samorządowa. Obowiązujące przepisy, w tym ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) oraz ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1930), nie zawierają regulacji uprawniających samorządowe szkoły prowadzone w formie jednostek budżetowych do sprzedaży dla zysku różnych towarów, w tym książek pozyskanych do szkolnej biblioteki. Z tego względu wydaje się, że zamiast ustalania przez szkołę ceny sprzedaży bardziej prawidłowe byłoby zorganizowanie kiermaszu w taki sposób by wpłacane należności miały charakter dobrowolny, jak darowizna (art. 888 § 1 i n. ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. z 2022 r., poz. 1360). Dodatkowo szkoła jako jednostka budżetowa ma obowiązek przekazania do budżetu organu prowadzącego wszelkie pobrane dochody, zgodnie z art. 11 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1634) - dalej ustawa o finansach publicznych. Ewentualnie samorządowy organ prowadzący może podjąć uchwałę, że szkoła na wydzielonym rachunku dochodów będzie gromadziła środki z określonych źródeł i wydatkowała je na określone cele (art. 223 ustawy o finansach publicznych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 5.10.2010 r. posiadam trzecie orzeczenie z poradni, na podstawie, którego mógłbym otworzyć klasę integracyjną. Czy ewentualnie mogę jeszcze pisać w tym roku szkolnym do organu prowadzącego szkołę o przekształcenie oddziału I klasy gimnazjum w klasę integracyjną? Czy w ogóle, czy od II semestru?
- Czy na świadectwie ukończenia gimnazjum dla ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym musi znaleźć się informacja o udziale ucznia w projekcie oraz temat zrealizowanej pracy? Czy uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami mają obowiązek realizacji projektów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie od naszej Prezes Stowarzyszenia Społeczno - Oświatowego "Szansa", która od 2013 roku prowadzi publiczną sześcioletnią szkołę podstawową. Szkoła została przekazana w drodze umowy przez jst zgodnie z art. 5 g naszemu stowarzyszeniu. W związku z tym mam pytanie dotyczące reformy, czy powinniśmy składać jakieś dokumenty,wniosek, aby prowadzić szkołę ośmioletnią?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie (Zarząd powierza stanowisko bez konkursu) pracuje także w innej szkole jako nauczyciel. Czy w takim przypadku do przedłużenia umowy (jako dyrektor) potrzebna jest ocena pracy dyrektora szkoły czy wystarczy jako nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę odroczyć dziecko ur. w 2009r. od realizacji obowiązku szkolnego w 2015/2016. Dziecko było badane w poradni, ale z opinii wydanej przez poradnię wynika, że powinno rozpocząć naukę w klasie I. Jednak mama dziecka twierdzi, że jej syn powinien jeszcze rok uczęszczać do oddziału przedszkolnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe