Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia może zapisać się na studia podyplomowe i kształcić w trakcie urlopu? Czy dyrektor szkoły może mu odmówić dofinansowania?
Kwestie dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli reguluje art. 73 Karty Nauczyciela. Jego przepisy nie zabraniają dokształcania się. Nauczyciel może w tym czasie odbywać studia podyplomowe, kursy czy szkolenia. Zabroniona jest jedynie działalność zarobkowa.
Nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym może również uzyskać dofinansowanie danej formy doskonalenia zawodowego (przepisy nie wykluczają tej grupy nauczycieli).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciel 5-latków realizując godziny nadliczbowe wynagrodzenie otrzyma pracując w grupie 6-latków z pensum 22, w grupie 5-latków z pensum 25, zajęcia logopedyczne z pensum 26 godz.- biorąc pod uwagę następujący zapis w uchwale rady miasta: § 261.Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową oraz za jedną godzinę doraźnych zastępstw oblicza się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych albo doraźnych zastępstw odbywała się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych albo doraźnego zastępstwa nauczyciela. 2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela o której mowa w ust. 1, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
- Jak powinna brzmieć treść pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy na podstawie mianowania, jeśli akt mianowania wydany był przed 2000 r. i spełnione były wszystkie warunki?
- Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym aktualnie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, można wypowiedzieć umowę w trybie art. 27 KN uzasadniając wypowiedzenie " Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę są zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnienie Pani na stanowisku nauczyciela ". Czy w takim przypadku nauczycielowi temu przysługuje na podstawie art. 20 ust. 5c KN prawo do przejścia w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 11.10.2019 do 03.02.2020 r. od 04 - 09.02.2020 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (ferie zimowe). W dniu 09.02.2020 r. na jego wniosek rozwiązano umowę o pracę za porozumieniem stron. W dniu 24.02.2020 r. wpłynęło pismo od nauczyciela o wypłatę odprawy rentowej.
W trakcie jego zatrudnienia pracował w innej placówce oświatowej, gdzie wystąpił z takim samym wnioskiem i została mu wypłacona odprawa. Czy skoro jest to świadczenie jednorazowe, nauczyciel może żądać wypłaty z drugiej placówki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Za 6 stycznia 2018 dajemy dzień wolny dla wszystkich pracowników 30 kwietnia 2018 tj. poniedziałek - 4-mies okres rozliczeniowy - pracownik pracujący na część etatu (0,4) pracuje po 3 godz. dziennie od wtorku do piątku, poniedziałki ma wolne. Czy w takim razie powinniśmy oddać mu inny dzień wolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe