Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel który jest od 7 stycznia na urlopie chorobowym następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (nieobecność w pracy jest ciągła) przysługuje mu urlop 56 dni w trakcie roku szkolnego, gdyż nie wykorzystał tego urlopu na feriach zimowych i wakacjach. Jaka jest podstawa prawna?
Jeżeli nauczyciel nie wykorzystał urlopu zarówno podczas ferii zimowych, jak i wakacji z powodu choroby, a następnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, to przysługuje mu uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze 8 tygodni.
Podstawę prawną stanowi art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym, w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:
- niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,
- urlopu macierzyńskiego,
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlopu ojcowskiego,
- urlopu rodzicielskiego,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sprawa dotyczy nauczycielki zatrudnionej na podstawie mianowania w wygaszanym od 01.09.2017r. gimnazjum, przebywającej od 27.02.2017r. do 26.02.2018r. na urlopie zdrowotnym. Nauczycielka uchylała się od przyjęcia informacji (art.225 ust 1 i 2) dyrektora gimnazjum (art. 225 ust. 3 ustawy z dnia 14.12.2016r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Nie złożyła, zgodnie z art. 225 ust. 4 oświadczenia o odmowie przejścia w stan nieczynny i nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia do 1/2 wymiaru w roku szkolnym 2017/18. Pismem dyrektora gimnazjum z dnia 23.05.2017r. została przeniesiona w stan nieczynny (art.225 ust. 6). W konsekwencji nauczycielka wniosła do sądu pracy pozew o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu jej w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa w sądzie odbędzie się we wrześniu 2017r. W związku z powyższym w tej sytuacji, jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielce od 01.09.2017r ? Czy naliczone jak nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym, czy jak dla nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy świąt, które wypadają w soboty. Czy przepis który mówi o tym, iż z racji dnia świątecznego przypadającego w sobotę lub niedzielę należy się pracownikowi wybrany dzień wolny w ciągu tygodnia można również zastosować wobec dyrekcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zapytać o sprawę ekspertyz wystawionych na zepsuty sprzęt (drobny) AGD i RTV potrzebnych do inwentaryzacji. Np. zepsuł się czajnik elektryczny, odkurzacz czy radiomagnetofon. Czy i na jakiej podstawie osoba kontrolująca może żądać ekspertyzy technicznej oraz czy na tak drobny sprzęt taka ekspertyza jest konieczna? Wartość takich poszczególnych sprzętów nie przekracza kwoty 500 zł. Dziękuję za odpowiedź w naszej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel\, którego chcę zatrudnić na zastępstwo , na stanowisku nauczyciela biologii i chemii ma odpowiednie kwalifikacje .Nauczyciel posiada studia stacjonarne na kierunku biologia, posiada dyplom kwalifikacyjny do pracy nauczycielskiej zgodnie z wymogami Dz.U.z 2004 r. Nr 207 poz.2110, na którym widnieje dydaktyka ogólna w wymiarze 75 godzin, dydaktyka chemii w wymiarze 45, dydaktyka biologii-45 godzin zaś w suplemencie dyplomu wykazano 60 godzin chemii organicznej i 75 godzin chemii nieorganicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe