Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który ukończył studia na kierunku pedagogika specjalna (licencjat), wychowanie przedszkolne jednak nie pracuje w zawodzie - traci po jakimś czasie - z powodu braku kontaktu z zawodem, zdobyte uprawnienia?
Zasady zatrudniania nauczycieli uregulowane są w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela).
I tak, zgodnie z art. 10 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem w zależności od tego jakim stopniem awansu zawodowego się legitymuje, nawiązywany jest w oparciu o umowę o pracę (nauczyciel stażysta i kontraktowy) lub mianowanie (nauczyciel mianowany i dyplomowany). Oczywiście, żeby móc uczyć w szkole trzeba spełniać określone wymogi kwalifikacyjne, które wskazane są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575 z późn. zm.). Wymagania te dotyczą przede wszystkim wykształcenia i wymogu posiadania przygotowania pedagogicznego. Ponadto art. 10 Karty Nauczyciela wymaga, aby nauczyciel:
• posiadał obywatelstwo polskie, był obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
• miał pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
• nie toczyło się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
• nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
• nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną.
Żaden przepis prawa nie określa minimalnej ani maksymalnej przerwy w czynnym uczeniu, która powodowałaby utratę uprawnień.
Jedyny przypadek utraty przez nauczyciela uprawnień wskazany jest w art. 76 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Dotyczy on orzeczenia przez komisję dyscyplinarną kary w postaci wydalenia z zawodu nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Podczas wizytacji kanonicznej parafii dyrektor szkoły uczestniczył, obok księdza wizytatora, w obserwacji lekcji religii prowadzonej przez księdza katechetę. Obecnie katecheta zwrócił się do dyrektora z prośbą o wydanie pisemnej opinii na temat przeprowadzonej przez niego lekcji. Po raz pierwszy spotykam się z taką sytuacją. Czy mogę wydać taką opinię? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy może to być kopia arkusza obserwacji lekcji? Bardzo dziękuję za pomoc.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o tygodniowy rozkład zajęć w szkole podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną
ES
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy konieczne są zmiany w statucie szkoły dotyczące prowadzenia konferencji RP online? Nie wprowadziłam ich, wychodząc z założenia, że nie narzuca się w statucie formy zebrań RP. Czyli w domyśle, może to być forma stacjonarna lub online.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli upłynął okres na jaki była opracowana koncepcja pracy, to w jaki sposób należy przeprowadzić, podsumowanie w/w przed opracowaniem kolejnej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zwolnić nauczyciela mianowanego w sytuacji, gdy zostały zakwestionowane jego kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu i nie można mu zaoferować nauczania innych zgodnych z jego kwalifikacjami? W opinii kuratorium nie posiada właściwych kwalifikacji pomimo, że wcześniej zostawały uznawane.
Daniel Siedlok
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe