Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może jechać na trzy dniową wycieczkę szkolną. Czy nie przekroczy swojego czasu pracy?
Na szkolnej wycieczce nauczyciela nadal obowiązuje 40 – godzinny i 5 – dniowy tydzień pracy, zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Obowiązkiem dyrektora jest zorganizowanie pracy nauczyciela w tygodniu, w którym odbywa się wycieczka w taki sposób, aby te normy nie zostały przekroczone. Wyjazd powinien więc zostać zaplanowany np. w dniach przypadających od poniedziałku do piątku, z uwzględnieniem pracy wykonanej w pozostałych 2 dniach danego tygodnia; powinna zostać wyznaczona liczba opiekunów pozwalająca na przydzielenie im średnio ok. 8 godzin opieki nad uczniami dziennie. Gdyby natomiast dyrektor powierzył konkretnemu nauczycielowi opiekę na szkolnej wycieczce w szóstym lub ewentualnie także siódmym dniu tygodnia lub w wymiarze godzinowym łącznie przekraczającym 40 godzin pracy nauczyciela w danym tygodniu, nauczyciel ten nabędzie uprawnienia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych – art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 151 n. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. (wyrok Sądu Rejonowego w Gliwicach w sprawie VI P 165/07, http://www.rp.pl/artykul/765468-Platne-godziny-nadliczbowe-dla-nauczyciela-za-zielona-szkole.html).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy komisja oświaty Rady Gminy ma kompetencje, aby przeprowadzać w szkole wśród nauczycieli ankiety, a jeśli tak, to czego mogą dotyczyć?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zwolnić ucznia z klasy III Szkoły Podstawowej z 1 godziny wychowania fizycznego, które odbywa się na basenie? Rodzice dostarczyli zaświadczenie, że uczeń uczęszcza na zajęcia basenowe w prywatnej szkole pływania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy burmistrz może prolongować , bez konkursu, powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na trzy lata,za zgodą zainteresowanego dyrektora.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z organu prowadzącego otrzymujemy wykaz dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły. Niektóre z nich mieszkają poza obwodem, nawet za granicą. Czy dzieci te umieszczamy w księdze ewidencji i czy monitorujemy spełnianie przez nie obowiązku szkolnego! Jak przepisy wskazują w dokumentacji ucznia wpisujemy adres zamieszkania. Również dzieci, które mieszkają w obwodzie naszej szkoły i realizują obowiązek szkolny w naszej szkole mają inny adres zameldowania i tam wpisane są w wykazach z jednostek samorządowych. Szkoły podległe tym samorządom proszą o potwierdzanie realizacji obowiązku szkolnego tych dzieci. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby była zgodna z przepisami.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie na które różne kancelarie prawne udzielają różnej odpowiedzi. Mianowicie - czy środki pieniężne , które przedszkole otrzyma w wyniku realizacji wyroku sądowego uznającego roszczenie przedszkola niepublicznego w zakresie zaniżonej dotacji za lata poprzednie należy traktować jako dotację oświatową , czy jako dochód? Znalazłam odpowiedź MEN na interpelację nr 26009 wg której ,,środki zasądzone w następstwie wystąpienia przez osobę prowadzącą przedszkole niepubliczne z powództwem o zapłatę niewypłaconej dotacji w oparciu o art.90 u.s.o. nie stanowią dotacji". Pytanie moje jest takie, czy analogicznie należy potraktować te środki , jeżeli otrzymałabym je w wyniku ugody z gminą bez wyroku sądu, czy warunkiem potraktowania tak tych środków jest tylko i wyłącznie wyrok sądu??? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i wskazanie podstawy prawnej , jeśli takowa istnieje.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe