Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może w sposób dowolny ustalać termin urlopu wychowawczego? Czy dyrektor szkoły ma wpływ na termin zakończenia tego urlopu? Czy nauczyciel może skrócić urlop wychowawczy?
Nauczyciel występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego do dyrektora szkoły. To właśnie dyrektor decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego w każdym czasie, ale tylko za zgodą dyrektora szkoły.
Nauczyciel występuje o udzielenie urlopu wychowawczego do dyrektora szkoły
Kwestie urlopu wychowawczego reguluje ustawa Karta Nauczyciela w art. 67a, 67b i 67c. Nauczyciel występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego do dyrektora szkoły, ale to nie od niego zależy termin jego wykorzystania.
Wniosek powinien być złożony co najmniej na miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. O terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego decyduje dyrektor szkoły. Za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor i to on musi brać pod uwagę potrzeby placówki.
Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na 31 sierpnia
Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego. Zatem jeżeli nauczyciel występuje o urlop wychowawczy podczas trwania roku szkolnego, np. w marcu, termin zakończenia urlopu musi być ustalony na 31 sierpnia, niezależnie od okresu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nauczyciel chce otrzymać urlop wychowawczy na dłużej niż rok, to zakończenie tego urlopu musi być wyznaczone na 31 sierpnia następnego roku.
W przypadku, gdy nauczyciel chce urlopu wychowawczego na okres nieprzekraczający 1 miesiąca, to zasada opisana wyżej nie ma zastosowania.
Nauczyciel może zrezygnować z dalszego wykorzystania urlopu
Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego w każdym czasie, ale tylko za zgodą dyrektora szkoły. W przypadku, gdy jest zatrudniony inny nauczyciel na zastępstwo, zakończenie urlopu wychowawczego należy uzależnić od rozwiązania umowy z zatrudnionym na zastępstwo. Nauczyciel może zrezygnować z dalszego wykorzystania urlopu także z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu dyrektora szkoły, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy, czyli do 31 maja.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony po feriach zimowych (ferie trwały od 29.01.2024-11.02.2024) czyli od 19 lutego do końca czerwca, ile przysługuje mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Czy ferie zimowe tj. 11 dni lutego odlicza się od przysługujących 28 dni czy nie ? I czy takiemu nauczycielowi nalezą się wczasy pod gruszą jeśli jest zatrudniony tylko do końca czerwca ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodzona 01.09.1959r. ma 35 lat pracy (minęło 01.09.2015r.). Posiada nabyte prawa do wcześniejszej emerytury. Czy z związku z tym uprawnieniem można ją zwolnić z pracy, ponieważ nie będę miała klasy I ?
- Od nowego roku szkolnego planuję powstanie oddziałów integracyjnych i w związku z tym mam kilka pytań: 1. Czy gmina z subwencji na dziecko niepełnosprawne może zabrać pieniądze na dowóz (jest to zadanie własne gminy, ale wiem, że takie są praktyki)? 2. Czy nauczyciel wspomagający jest zatrudniany z KN, czy z Kodeksu Pracy? 3. Jaki jest wymiar godzin nauczyciela wspomagającego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przejściem na emeryturę Pani Intendentki (30.07.2017r.) proszę o odpowiedzi na pytania; 1. Czy przed odejściem mogę jako dyrektor wypłacić nagrodę (w szkole praktykuje się nagrody obsłudze i administracji razem z nauczycielami)?; 2. Jakie działania mnie czekają w związku z przyjęciem nowej osoby (jakie przygotowanie ma posiadać, kuchnia przygotowuje ponad 200 posiłków dla młodzieży itd.).?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymaliśmy zgodę Organu Nadzorującego na zatrudnienie na czas zastępstwa za nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim (ciąża 28 tydzień) innego nauczyciela, bez wymaganych kwalifikacji. Mam wątpliwości jak zawrzeć niniejszą umowę: czy wpisać tylko na czas zastępstwa za nieobecnego (obejmuje również wakacje - Pani nieobecna urodzi i będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego)? Czy mogę zapisać : na czas zastępstwa, nie dłużej niż do zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2013/2014 i wypłacić ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe