Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel-pedagog, który rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego na skutek zmian w organizacji przeniesiony w stan nieczynny i zatrudniony na 1/4 etatu oraz umowę na zastępstwo w poradni pedagogiczno-psychologicznej ma jakiekolwiek szanse na kontynuację stażu?
Jeśli nauczyciel – pedagog jest zatrudniony jedynie na ¼ etatu nie może kontynuować stażu, jeśli natomiast (nawet na zastępstwo) realizuje zajęcia w wymiarze co najmniej ½ etatu – może kontynuować staż jednak przez okres czynnie wykonywanej pracy. Należy pamiętać, że realizuje plan rozwoju zawodowego w placówce, której dotyczy plan rozwoju zatwierdzony przez dyrektora tej placówki oświatowej.
Podstawa prawna
Ustawa Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.):
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1;
2) szkołach bez bliższego określenia - rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1, a także odpowiednio ich zespoły;
3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach i placówkach oraz innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a, z tym że w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1-3, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:
1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;
2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.
(…)
3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 8. października jeden z nauczyciel poszedł na urlop dla poratowania zdrowia do 31.08.2019 w jego miejsce zatrudniliśmy nauczyciela posiadającego wykształcenie, nie pracował jednak nigdy w szkole i nie ma żadnego awansu zawodowego. Czy w związku z tą sytuacją będzie go również nazywać nauczycielem stażystą ? może rozpocząć staż pomimo tego że pracę rozpoczął 11. października ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany złożył wniosek o awans na nauczyciela dyplomowanego, przedstawił plan rozwoju zawodowego 01.09.2017 r.
Czy w związku ze zmianą rozporządzenia o awansie zawodowym nauczyciel powinien zmienić plan rozwoju?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- 1. Mam zatrudnionego nauczyciela wspomagającego, który kończy staż na nauczyciela kontraktowego jego posiadane kwalifikacje to licencjat z filologii polskiej z oligofrenopedagogiką, studia magisterskie kierunek pedagogika społeczno-opiekuńcza, pisząc ocenę pracy za okres stażu jakie powinno być wpisane wykształcenie?; 2. Drugi nauczyciel również odbywa staż na nauczyciela kontraktowego. W szkole wyznaczonej przez kuratorium zatrudniony jest w wymiarze 5/22, pracuje jeszcze w trzech szkołach w wymiarze 5/22, 1/22, 2/22 jaki wymiar zatrudnienia wpisać w karcie oceny dorobku zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole (niepublicznej) czterech nauczycieli, którzy rozpoczęli we wrześniu awans na mianowanego. Jedynie ja jestem nauczycielem dyplomowanym i jako dyrektor nie dam rady przyjąć dodatkowych obowiązków opiekuna stażu. Przydzieliłam zatem opiekę osobom, które są na dalszym etapie awansu - czyli realizują staż na mianowanego już drugi lub trzeci rok. Czy popełniłam błąd? Co mam robić, gdy nauczyciele chcą realizować staż, a ja nie mam zatrudnionych osób, które mogą być opiekunami stażu, bo np. wszyscy to stażyści?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica rozpoczęła awans na stopień nauczyciela mianowanego 1.09.2014-31.05.2017. Staż odbyła 1.09.2014 - 24.01.2016 następnie przebywała na zwolnieniu, urlopie macierzyńskim i rodzicielskim oraz urlopie uzupełniającym. Po doliczeniu nieobecności w pracy realizowała staż od 8.06.2017 - 13.10.2018 co łącznie daje okres 2 lat i 9 m-cy. Czy nauczycielka składa dokumenty po zakończeniu stażu, tj. po 13.10.2018 czy też dopiero po 31.05.2019. Kiedy ma egzamin?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe