Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel polonista może prowadzić zajęcia etyki w szkole ponadgimnazjalnej?
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zajęcia z etyki może prowadzić nauczyciel, który ukończył studia na kierunku filozofia lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu (etyka), albo który ukończył studia na dowolnym kierunku i studia podyplomowe z zakresu etyki.
Zdaniem MEN-u, biorąc pod uwagę zakres treści przedmiotu etyka określony w podstawie programowej dla I, II i III etapu edukacyjnego, w klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z etyki może prowadzić również nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, natomiast w klasach IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum również nauczyciel, który w trakcie studiów wyższych zrealizował zajęcia z zakresu filozofii lub etyki.
W szkole ponadgimnazjalnej można powierzyć prowadzenie zajęć z etyki nauczycielowi, który ukończył studia na innym kierunku, jednak zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych musiałby obejmować treści przedmiotu etyka dla szkoły ponadgimnazjalnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Teczka akt osobowych pracownika. Pracownik zatrudniony od 2011 roku zakończy zatrudnienie 30 styczna 2020 r. (w związku z przejściem na emeryturę). Z przyczyn organizacyjnych 31 stycznia 2020 r. zostanie zatrudniony ponownie (na czas określony). Czy można mu prowadzić tę samą teczkę akt osobowych, czy należy założyć nową z uwago na to, iż okres przechowywania pierwszej teczki (tej prowadzonej od 2011 roku) - to 50 lat, a drugiej - 10 lat po ustaniu zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dla wicedyrektora szkoły podstawowej kończy się kadencja 31.08.2017 r. Dyrektor szkoły podstawowej chce przedłużyć kadencje dla wicedyrektora do 31.08.2019 r. na jakie przepisy może się powołać dyrektor w piśmie wydłużającym kadencje wicedyrektorowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1995 roku otrzymał tytuł nauczyciela mianowanego, jest magistrem historii oraz ma ukończone studium nauczycielskie z muzyki może nauczać zarówno historii jak i muzyki w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na zastępstwo za nauczyciela będącego na zwolnieniu lekarskim mającego stopień awansu - kontraktowy zatrudniam nauczyciela mianowanego. Na jakiej zasadzie naliczam wynagrodzenie? Czy płaca dla nauczyciela kontraktowego czy mianowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- nauczyciel który przebywa obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia, kończy go 23.07.2020 jest nauczyciel przedszkola, posiada zaległy urlop za rok 2019 - 34 dni i za rok 2020-35 dni. Poinformowała nas że w maju złoży wniosek o przejście na świadczenie kompensacyjne z dniem 01.09.2020. nasze pytanie po ukończeniu urlopu dla poratowania zdrowia od razu będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego. nie wykorzysta całości ale będzie miała za pozostała część, będzie miała wypłacony ekwiwalent. co z badaniami lekarskim ? czy po urlopie mamy jej wydać normalnie skierowanie na badania ? do pracy fizycznie na zajęcie nie wróci ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe