Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy może pełnić funkcje społecznego dyrektora szkoły/przedszkola. Czy dyrektor może taką społeczną funkcje powierzyć nauczycielowi.Jaki jest wtedy zakres jego obowiązków.
W publicznej samorządowej szkole/przedszkolu takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, ponieważ dyrektorem szkoły/przedszkola jest nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony na pełen etat, który za pełnienie funkcji kierowniczej otrzymuje dodatek funkcyjny jako składnik wynagrodzenia, którego pracownik nie może się zrzec - art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 ze zm.) oraz art. 84 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465). Z kolei u pracodawcy niesamorządowego należy przeanalizować wewnętrzne regulacje dotyczące wynagradzania pracowników. Przykładowo jeżeli regulamin wynagradzania przewiduje jakieś dodatkowe wynagrodzenie za pełnienie przez nauczyciela funkcji dyrektora to pracownik nie może się zrzec tego wynagrodzenia (art. 9, art. 772, art. 84 KP). Kierowanie niesamorządową szkołą lub przedszkolem bez dodatkowej płacy jest dopuszczalne jedynie w tych niesamorządowych jednostkach, które nie przewidują w wewnętrznych regulacjach dodatkowej płacy a nauczyciel nie domaga się zmiany umowy o pracę w tym zakresie poprzez przyznanie dodatkowego wynagrodzenia adekwatnego do nowych obowiązków służbowych.
Zakres obowiązków każdego dyrektora szkoły lub przedszkola określa statut szkoły publicznej albo niepublicznej, odpowiednio zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 5, art. 102 ust. 1 pkt 8, art. 172 ust. 2 pkt 3 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Bez znajomości statutu niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o zakres zadań dyrektora, który w niesamorządowej jednostce społecznie pełni tę funkcję.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy uprawnienia do odprawy w związku z art.8.1, oraz w związku z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - nauczyciel został zwolniony, należy mu się odprawa w związku z artykułem wymienionym powyżej. Nauczyciel ten odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu. Czy w takim przypadku należy czekać na wyrok sądu w tej sprawie, czy wypłacić odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi świetlicy, ktory posiada kwalifikacje z edukacji początkowej dyrektor wydzieli w kl. I i III wychowanie fizyczne w wymiarze 3 godzin w każdej klasie. Wizytator zakwestionował kwalifikacje tego nauczyciela do nauczania w-f. Czy miał rację? Zaznaczam, że nauczyciel edukacji początkowej na studiach realizował metodykę wychowania fizycznego.
- Proszę o odpowiedź czy:
1) nauczyciel zatrudniony w szkole w oddziale przedszkolnym od 01.01.2018r. do 31.12.2018r. przebywa na urlopie płatanym dla poratowania zdrowa,
2) nauczyciel zatrudniony w szkolne na 18/18 od 29.12.2017r. do 09.05.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia,
3) nauczyciel zatrudniony w szkole na 18/18 od 01.09.2017r. do 31.08.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Czy w w/w pkt. 1, 2, 3 nauczyciele mają prawo do urlopu uzupełniającego za okres przebywania na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca w internacie może pełnić dyżur dłużej niż 12 godzin w związku z zastępstwem za chorego wychowawcę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły prowadzi język angielski (w ramach zajęć dodatkowych - drugi język). Rada Rodziców wnioskuje do dyrektora szkoły o umożliwienie tej nauczycielce prowadzenie na terenie szkoły dodatkowych zajęć płatnych przez rodziców. Czy dyrektor może zawrzeć z nauczycielką umowę na prowadzenie takich zajęć, opłacanych przez rodziców? Jak sporządzić umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe