Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przeniesiony z innej placówki (likwidacja szkoły) musi mieć założoną nową teczkę akt osobowych, czy też należy prosić o wydanie starej teczki akt osobowych? Jak w podobnej sytuacji postąpić z nauczycielem, z którym podpisujemy nową umowę o pracę?
Nauczyciel przeniesiony z innej placówki w trybie art. 18 Karty Nauczyciela kontynuuje stosunek pracy w nowej szkole. Oznacza to, że zmienia się jedynie miejsce wykonywania pracy oraz pracodawca i ewentualnie stanowisko. Takiemu nauczycielowi nie zakłada się nowej teczki akt osobowych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika:
§ 9. W sytuacji określonej w art. 231 Kodeksu pracy albo w odrębnych przepisach przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca jest obowiązany przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych z jego stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu tego pracownika.
W przypadku nauczyciela, z którym podpisuje się umowę o pracę i tym samym nawiązuje się nowy stosunek pracy, należy założyć swoją teczkę akt osobowych. W takich okolicznościach zastosowanie ma § 6. 1 powyższego rozporządzenia:
"Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy studentka 1 roku studiów pedagogicznych na kierunku wychowanie przedszkolne, ma uprawnienia, aby rozpocząć pracę na stanowisku wychowawcy grupy w przedszkolu niepublicznym, a tym samym czy ma uprawnienia do pozostawania sama z dziećmi w przedszkolu bez obecności innego uprawnionego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą podstawową, która od 1 września zostanie włączona do nowo powstałej jednostki – zespołu szkolno-przedszkolnego. W jaki sposób mamy zawierać umowy z nauczycielami? Musimy je zawrzeć w sierpniu, gdy zespół jeszcze nie będzie istniał? Czy zawieramy jako szkoła podstawowa, a 1 września tworzymy aneks do umowy? A może zawieramy jako szkoła podstawowa i w umowie zapisujemy, że związku z tym, że 1 września zostanie utworzony zespół, zostaną jego pracownikami? Jak wykonać to poprawnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może skorzystać z ulopu tacierzyńskiego?
- Nauczyciel zatrudniony na etacie świetlicy, pensum 26/26 otrzymuje 4 godziny zajęć rewalidacyjnych oraz 5 godzin języka polskiego. Jakie będzie jego pensum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki oświatowej któremu placówkę oddano w trwały zarząd może wypowiedzieć umowę najmu fundacji futbolowej w związku z niewłaściwym użytkowaniem pomieszczenia( przeznaczenie było na cele biurowe, a urządzili tam sobie sypialnię dla trenerów wchodzą na teren bursy bez zgody wychowawców lub dyrektora, wchodzą do pokojów piłkarzy lub proszą ich na rozmowy do pokoju bez zgody wychowawcy, nie posiadają także zgody od rodziców). Umowa kończy się w sierpniu 20017 r. ale wypowiedzenie otrzymali teraz zgodnie z zapisem w umowie z dwumiesięcznym wypowiedzeniem. ( w umowie: umowę można wypowiedzieć w każdym czasie przez każdą ze stron z dwumiesięcznym wypowiedzeniem). Starosta szamotulski uważa jednak, że nie mogę wypowiedzieć umowy bez jego zgody, wypowiedzenie musi być z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, a fundacja ma prawo domagać się zwrotu części kosztów za remonty, które we własnym zakresie przeprowadzili. Fundacja chciała podnieść standard pomieszczenia, więc ustnie wyraziłem na to zgodę( założyli płytki, wstawili inne drzwi do istniejącej instalacji podłączyli nową armaturę łazienkową). Starosta powołuje się na ustawę o gospodarce nieruchomościami. Co w takiej sytuacji zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe