Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel psycholog bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 KN powinien mieć przydzielony dodatek wiejski?
Stosownie do art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2 (tj. osobą rozpoczynającą pracę w szkole), legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, może być nawiązany stosunek pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie pierwszego roku pracy w szkole. W przypadku gdy nauczyciel w trakcie pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem umowę o pracę z końcem tego roku szkolnego bez wypowiedzenia. Dyrektor szkoły może nie rozwiązać umowy o pracę z nauczycielem, jeżeli nauczyciel nie uzyskał przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych i zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie drugiego roku pracy w szkole.
Natomiast art. 54 ust. 5 KN stanowi, że nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.
Z powyższego przepisu wynika, że z samego faktu zatrudnienia na stanowisku nauczyciela przysługuje uprawnienie do dodatku, pod warunkiem jednak zatrudnienia zgodnie z kwalifikacjami. Zatrudnienie zgodnie z kwalifikacjami to zatrudnienie osoby posiadającej odpowiednie wykształcenie kierunkowe oraz przygotowanie pedagogiczne. Brak przygotowania pedagogicznego uniemożliwia wypłatę dodatku.
Reasumując, nie można przydzielać dodatku wiejskiego nauczycielowi psychologowi bez przygotowania pedagogicznego, który jest zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku 2012 nauczycielka naszej szkoły przeszła na emeryturę, wypłacono odprawę, ale jest zatrudniona do 31.08.2016. Jeżeli będzie chciała rozwiązać umowę wcześniej czy zastosować okres wypowiedzenia 3-miesięczny? Umowa zawarta na czas określony, ale pracownikiem jest od 30 lat.Czy jeżeli skróci czas pracy (nie dotrzyma terminu 31.08.2016r) to należy się odprawa za likwidacje stanowiska pracy i czy w wymiarze 6 miesięcznego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o uśrednienie etatu wicedyrektora, któremu Organ Prowadzący ustalił pensum 7. Przydział godzin na rok szkolny 2017/2018: 7 godzin j. polskiego oraz 8 godzin świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam ocenę pracy z 25.05.2018r wydana przez kuratora oświaty.ile będzie ważna ta ocena gdyż chciałabym w marcu lub w kwietniu stanąć do konkursu na dyrektora szkoły, gdyż moja szkola jest w likwidacji. Jaka jest podstawa prawna tej oceny
- 20.01.2017 r. nauczyciel kontraktowy złożył pismo o rozwiązanie umowy o pracę. W/w nauczyciel jest zatrudniony u nas od 01.09.2015 r. na czas nieokreślony. Jakie wypowiedzenie obowiązuje nauczyciela i od kiedy do kiedy obowiązuje w/wym przypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący rewalidację z dzieckiem z Autyzmem w normie intelektualnej lub Autyzmem z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe