Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej obowiązuje realizacja godzin z Art.42 KN?
W stosunku do oddziału przedszkolnego stosuje się przepisy dotyczące przedszkoli. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o systemie oświaty struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I–VI.
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w załączniku 2 - RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, § 5.6 wprowadza możliwość tworzenia w szkole oddziałów przedszkolnych realizujących program wychowania przedszkolnego.
Skoro więc oddział przedszkolny realizuje program wychowania przedszkolnego tak samo jak przedszkole, to nie stosuje się do takiego oddziału przepisów dotyczących oddziałów szkolnych. Nauczyciel uczący w przedszkolu, w tym w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, nie ma obowiązku prowadzenia zajęć przewidzianych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów określonych w art. 42 ust. 2 pkt. 2a Karty Nauczyciela. Pozostałe zajęcia wynikające z art. 42 KN dotyczą również nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z 36 letnim stażem pracy planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. W szkole macierzystej od 2002 roku brak było godzin do pełnego etatu i dlatego uzupełniał etat w innej szkole na terenie gminy w różnych wymiarach godzin w rożnych latach szkolnych na polecenie organu prowadzącego. Szkoła w której pracuje w/w nauczyciel jest szkołą ośmioklasową z oddziałem przedszkolnym jednak w związku z niżem demograficznym brak jest obecnie klasy II i V, a od września 2018r. nie będzie klasy I, III, VI. Przy czym nauczyciel uczy w klasach IV-VIII. Na rok szkolny 2018/2019 jest zaplanowany w arkuszu organizacyjnym szkoły na 13/18 etatu i uzupełnia etat w drugiej szkole na terenie gminy w wymiarze 5/18 etatu. Arkusz organizacyjny jest zatwierdzony przez organ prowadzący i nadzorujący. Nauczyciel w tym momencie chciałby odejść na świadczenie kompensacyjne z art. 20 KN, twierdzi że nie mając etatu w szkole macierzystej ma takie prawo, a moje argumenty i przedstawiane przepisy prawne nie przekonują go. Ponieważ nie jestem prawnikiem może jest jakiś przepis do którego nie udało mi się dotrzeć pozwalający przejść nauczycielowi na świadczenie kompensacyjne właśnie z art. 20 KN.
- Nauczyciel stażysta zatrudniony w przedszkolu na umowę w zastępstwie od 1 stycznia 2017 roku. W roku szkolnym 2017/2018 otwieram nowy oddział przedszkolny, czy mogę w/w nauczyciela zatrudnić na czas nieokreślony od 1 września 2017 r. ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1.09.2009 r. przyjęłam do pracy psychologa bez przygotowania pedagogicznego. Pani psycholog została zatrudniona w wymiarze pół etatu i rozpoczęła staż na nauczyciela kontraktowego zobowiązując się jednocześnie do uzupełnienia przygotowania pedagogicznego i podjęła naukę na kursie kwalifikacyjnym. Niestety do dnia dzisiejszego nie złożyła sprawozdania z przebiegu stażu i nie przedstawiła świadectwa przygotowania pedagogicznego. Co powinnam zrobić w zakresie jej dalszego zatrudnienia, czy mogę zawrzeć kolejną umowę na czas określony od września (będzie to już trzecia umowa). Jak powinnam rozwiązać sprawę awansu zawodowego ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający wykształcenie licencjackie: wychowanie przedszkolne z terapią pedagogiczną może być zatrudniony jako pedagog szkolny w szkole podstawowej i gimnazjum. Tenże nauczyciel obecnie studiuje na kierunku: praca socjalna. Czy jest to zgodne z przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Będąc w czasie ferii zimowych na zwolnieniu lekarskim czy przysługuje mi urlop uzupełniający? Jeśli tak to kiedy mogę go odebrać - do końca roku szkolnego? Czy roku kalendarzowego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe