Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony na podstawie mianowania, przebywającej obecnie na urlopie macierzyńskim można zmniejszyć wymiar zatrudnienia z dniem 01.09.2015 z uwagi na zmiany organizacyjne spowodowane niżem demograficznym? Nauczyciel wraca do pracy we wrześniu. Proszę o pilna odpowiedź. Jeżeli tak kiedy powinno być wystosowane pismo w tej kwestii i na jakie przepisy prawne powinnam się powołać?
Jeżeli nauczycielka wraca po urlopie macierzyńskim do pracy 1 września, to można jej ograniczyć etat w trybie art. 22 Karty Nauczyciela, mimo iż w czasie otrzymania propozycji ograniczenia przebywa na urlopie macierzyńskim. Istotny jest tutaj faktyczny brak godzin dla nauczycielki (w razie ewentualnego pozwu, sąd pracy zawsze bada kryteria, jakimi kierował się pracodawca oraz to, czy w szkole faktycznie nie istniała możliwość przydzielenia godzin danemu nauczycielowi). Ruch kadrowy w szkołach feryjnych odbywa się w maju ze względu na 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Z tego powodu, w stosunku do nauczycieli szkół feryjnych nie stosuje się przepisów ochronnych z kodeksu pracy. Przykładem tego jest Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06: "W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakim terminie Organ Nadzoru Pedagogicznego jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pismo dyrektora szkoły wnioskujące o zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji bądź osoby kończącej studia o danym kierunku? Mam tutaj na myśli udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi- pozytywnej bądź negatywnej. Czy ma tu zastosowanie kodeks postępowania administracyjnego?
- Czy pracownik niepedagogiczny będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie? Jeśli tak, to czy wtedy urlop jest przerwany i jego kontynuacja następujące po zakończeniu zwolnienia lekarskiego? Czy dni urlopu, które pokrywają się ze zwolnieniem lekarskim przepadają?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu nieferyjnym należą się nauczycielowi 4 dni wolne na żądanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel skończył studia podyplomowe grantowe i uzyskał kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu). Jednak dyplomu nie przyniósł, bo tego przedmiotu nie chce uczyć. Brakuje etatu dla niego z przedmiotu wiodącego i parę godzin miał uczyć tego drugiego. Jest od sześciu lat chroniona przez ZZ. Co zrobić, jeżeli dyplomu nie przyniesie? Jeżeli przydzielić jej godziny z przedmiotu wiodącego, trzeba będzie dać zniżkę godzin innej nauczycielce. Zresztą nie zrobię tego. Jestem zdruzgotana postawą n-la, który nie patrzy na to, ze jego koleżanka możne nie mieć etatu. Czy jest jakaś podstawa prawna związana ze studiami grantowymi, która mówi o tym, że po skończeniu takich , nauczyciel ( jeżeli jest taka potrzeba) powinien nauczać przedmiot na który zdobył kwalifikacje. I jak długo ZZ mogą chronić jednego pracownika?
- Dyrektor Szkoły Podstawowej zawarł z pracownikiem umowę o pracę w okresach: 01.03.1994-31.07.1994 r.oraz 17.11.1994 r.-30.06.1995 r.Umowy te zostały zawarte na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy. W teczce akt osobowych znajdują się angaże, brakuje jednak świadectw pracy. Pracownik ten zgłosił się po te świadectwa, czy Dyrektor na podstawie danych zawartych w teczce może wystawić świadectwo pracy? Czy wtedy to powinien być duplikat? Jaka informacja powinna zostać zawarta w świadectwie, że zostało ono wystawione na podstawie teczki akt osobowych? Brak danych na temat ewentualnych zwolnień lekarskich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe