Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi - po zdanym egzaminie na stopień nauczyciela mianowanego - należy zmienić umowę o pracę? Nauczyciel obecnie ma umowę na czas nieokreślony, czy powinien dostać nową na podstawie mianowania (takie pojęcie pojawia się w KN oraz podczas wypełniania SIO)?
Tak, jeśli są spełnione wszystkie warunki z art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.
2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.
(…)
5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z dniem 12 września 2017 roku otrzymał akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela w 2019 roku może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego. Z jaką datą rozpoczęcia stażu powinien złożyć wniosek? Wymagane 2 lata od poprzedniego stopnia uzyska z dniem 12 września 2019 roku. Staż natomiast może rozpocząć nie później, niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć. Czy wniosek powinien zatem wskazywać datę rozpoczęcia stażu odpowiednio 13 września, nie później jednak niż do 14 września? Czy w roku szkolnym 2019/2020 można rozpocząć staż na mianowanie skoro w przepisach mowa, iż nauczyciel rozpoczyna staż 1 września, nie później jednak niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej zawiłości.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w sierpniu 2017 r. We wrześniu 2021 r. rozpoczął awans na stopień nauczyciela mianowanego, który miał trwać 2 lata i 9 miesięcy. Zmiany w awansie od 2022 r. dają możliwość, skrócenia tego awansu do maja 2023 r., jednak nauczyciel we wrześniu 2021 r. nie złożył do dyrektora wniosku o skrócenie awansu i nie zmodyfikował planu awansu. Czy nauczyciel może w lutym 2023 r. złożyć wniosek o skrócenie awansu, zmodyfikować plan i zakończyć awans w maju 2023 r.? Czy musi kontynuować awans na starych zasadach i kończyć awans w maju 2024 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego we wrześniu 2017 r. wg rozporządzenia o awansie z roku 2013. Czy sprawozdanie z realizacji stażu sporządza wg rozporządzenia z 2018 r.? Czy podczas prezentacji dorobku na egzaminie przedstawia go wg obowiązujących wymagań zawartych w rozporządzeniu z 2018 i 2019 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej do napisania planu rozwoju na nauczyciela mianowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na stopień nauczyciela kontraktowego z dniem 01.09.2020 r. Staż został wydłużony ze względu na nieobecność powyżej 30 dni do 05 sierpnia 2021 r. Jakie w tej sytuacji obowiązują terminy związane z uzyskaniem wyższego stopnia? Czy można zatrudnić go na kolejny rok szkolny i z jakim stopniem awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe