Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi posiadającemu gospodarstwo rolne o kilku hektarowej powierzchni przysługuje urlop dla poratowania zdrowia
Art. 73 KN z 26.01.1982 ze zm.
Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Prawo nie stawia innych warunków, zatem odpowiedź na pytanie brzmi: tak, ale:
art. 73 ust. 7 nakazuje:
W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Podstawa prawna odnośnie dotacji na dziecko w niepublicznym przedszkolu? Czy należy się na zapisane i uczęszczające dotacja czy na dziecko w trakcie wypowiedzenia umowy w innym przedszkolu....trzymiesięcznej? Gdzie wcześniej uczęszczało?
Według mnie rodzic podpisał umowę i musi płacić za czesne i wyżywienie a dotacja należy się dla przedszkola gdzie dziecko obecnie uczęszcza?, dotacja idzie za dzieckiem!
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może dostać urlop wypoczynkowy w ciągu roku szkolnego pomijając ferie i wakacje przy czym nie jest to urlop uzupełniający?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Logopedia w przedszkolu. Czy zajęcia logopedyczne mogą się odbywać w czasie realizacji podstawy programowej (5 godzin)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w innej formie wychowania przedszkolnego - punkcie przedszkolnym powołuje się dyrektora?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Ponieważ mam duże trudności z pozyskaniem do pracy nauczyciela matematyki i informatyki - mimo publikacji ogłoszeń o wakatach, zmuszony jestem - a po osobistym spotkaniu z nauczycielem i ocenie jego kompetencji nawet już nie zmuszony, ale pewny, że chciałbym go zatrudnić - nauczyciela z Białorusi, który odpowiedział na moje ogłoszenie.
Czy mógłbym dokonać jego zatrudnienia tylko i wyłącznie w oparciu o zapisy
rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 października 1992 r.
w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych nauczycieli nie będących obywatelami polskimi (Dz.U. z dnia 24 listopada 1992 r.) ?
Po przeanalizowaniu jego treści doszedłem do wniosku, iż zapis § 2. 1. W szkołach mogą być zatrudniani nauczyciele nie będący obywatelami polskimi wtedy, gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania w szkole, przede wszystkim jednak na stanowiskach nauczycieli języków obcych - daje mi taką możliwość bowiem - dla mnie jako dyrektora organizacja nauczania to nic innego jak konieczność zapewnienia przez szkołę nauczania, w tym wypadku matematyki i informatyki, dodatkowo zapis - przede wszystkim jednak nauczycieli języków obcych; nie jest równoznaczny z tym, że można zatrudniać tylko nauczycieli języków obcych, a innych przedmiotów nie.
Kandydat do zatrudnienia w mojej szkole pracował wiele lat na Białorusi na stanowisku nauczyciela matematyki i informatyki w szkole średniej. Ukończył studia magisterskie na kierunku matematyka
09.1991 – 06.1996 (4 lata 10 mies.) ● Białoruski Uniwersytet Państwowy, matematyk, nauczyciel, magister
Ponadto odbył wiele kursów na Białorusi (niestety nie ma dokumentacji) dzięki którym uczył na Białorusi w szkołach także informatyki - potwierdzeniem są wpisy w przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego Książce pracy.
Nauczyciel posiada dokument z NAVY - uznanie równoważności ukończenia studiów - mgr matematyki, wykładowca. W suplemencie do dyplomu informacje także za zakresu metodyki, dydaktyki, psychologii i pedagogiki.
Organ prowadzący szkołę poinformował, że wyrazi zgodę na zatrudnienie nauczyciela, bo to jest priorytet, aby szkoła miała nauczyciela. Nauczyciel mówi po polsku, mieszka w Polsce od dwóch lat.
Ma pobyt czasowy z dostępem do rynku pracy do 17.11.2024 roku. Już złożył dokumenty do urzędu na następny termin i otrzymał termin spotkania.
Czy w związku z powyższym mogę bez obaw zatrudnić tego nauczyciela?
W odniesieniu do braku dokumentów potwierdzających kwalifikacje do nauczania informatyki, chciałbym zastosować zapis ww. rozporządzenia, tj. § 4. Przy zatrudnianiu nauczycieli nie będących obywatelami polskimi organ wyrażający zgodę na ich zatrudnienie może odstąpić od wymogów kwalifikacyjnych, określonych w przepisach o kwalifikacjach nauczycieli - w zakresie wykształcenia i przygotowania pedagogicznego - tylko wtedy, gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania w szkole.
Czy wystarczy, jeżeli we wrześniowym aneksie do arkusza organizacji w odniesieniu do kwalifikacji nauczyciela podam, że zatrudniona w oparciu o ww. rozporządzenie, a co do kwalifikacji do informatyki, podam, że organ wydający zgodę, tj. Burmistrz odstąpił od ww. wymogu.
Czy ten nauczyciel będzie potraktowany jako nauczyciel początkujący i będzie mógł otrzymać świadczenie na start?
Czy w związku z trudną sytuacją na Białorusi, w tym utrudnieniem pozyskania zaświadczenia o niefigurowaniu w rejestrze karnym, wystarczy tylko oświadczenie nauczyciela?
Czy mój to myślenia jest poprawny?
Pozdrawiam serdecznie
Paweł
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe