Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przenoszonemu na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole należy wystawić świadectwo pracy?
Według art. 18 Karty Nauczyciela nauczyciel mianowany może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu lecz za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole. Przeniesienie to nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego przewidzianego w Kodeksie pracy. Stosunek pracy na zasadzie przeniesienia jest dalej kontynuowany, nie następuje jego rozwiązanie czy wygaśnięcie, więc nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy nauczycielowi przeniesionemu.Zmiana warunków pracy nie zawsze wymaga złożenia wypowiedzenia zmieniającego
Ustawa Karta Nauczyciela (dalej: KN), jako ustawa szczegółowa, zawiera przepisy, na podstawie których możliwa jest zmiana warunków pracy nauczyciela, bez obowiązku stosowania instytucji wypowiedzenia zmieniającego regulowanego przepisami prawa pracy.
W myśl art. 18 KN nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu, lecz za jego zgodą, na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole. Stosunek pracy nauczyciela mianowanego i dokonywanie w nim zmian są uregulowane przez przepisy szczególne, w tym art. 10–28 KN, stosownie do art. 5 KP i art. 91c KN.
Przeniesienie nie wymaga więc wypowiedzenia zmieniającego przewidzianego w Kodeksie pracy (por. wyroki Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 343/00, OSNP 6 2003 nr 2, poz. 34 oraz z 23 marca 1999 r., I PKN 595/98, OSNAPiUS 2000 nr 8, poz. 300).
Przeniesienie z art. 18 KN nie dotyczy nauczycieli kontraktowych i stażystów
Przeniesienie z art. 18 KN jest adresowane do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, a więc nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Nie ma ono zastosowania w stosunku do nauczycieli kontraktowych i stażystów. Po przeniesieniu nauczyciela mianowanego jego stosunek pracy na nowym stanowisku jest kontynuacją poprzedniego, a więc jest stosunkiem pracy z mianowania. Stąd zachowane są przez nauczyciela wszystkie uprawnienia pracownicze związane z ogólnym stażem pracy oraz te, które związane są z zakładowym stażem pracy.
Nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy nauczycielowi przeniesionemu
Zgodnie z art. 97 § 1 KP w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Ponieważ, jak wspomnieliśmy, stosunek pracy na zasadzie przeniesienia jest dalej kontynuowany, nie następuje jego rozwiązanie czy wygaśnięcie, więc nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy nauczycielowi przeniesionemu.
W wyroku z 25 stycznia 2007 r. (sygn. akt I PK 195/06) Sąd Najwyższy wskazał, że zamiar zmiany miejsca pracy przez nauczyciela mianowanego nie realizuje się przez zawarcie umowy o pracę, lecz tylko w drodze przeniesienia na własną prośbę (za zgodą lub z urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Po przeniesieniu nauczyciela mianowanego jego stosunek pracy na nowym stanowisku stanowi kontynuację poprzedniego, a tym samym jest stosunkiem pracy z mianowania.
Świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia wyda ostatni pracodawca
Ze względu na to, że stosunek pracy jest kontynuowany w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego do innej placówki, po ustaniu stosunku pracy świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia wyda pracodawca, u którego podjął zatrudnienie nauczyciel w wyniku przeniesienia.
Zgodnie bowiem z rozporządzeniem MGPiPS w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania i prostowania, w świadectwie pracy w ust. 1 pracodawca zatrudniający pracownika przejętego od innego pracodawcy na zasadach określonych przepisami art. 231 KP lub przepisami odrębnymi poza okresem zatrudnienia u tego pracodawcy wykazuje również okres pracy pracownika u poprzedniego pracodawcy i wskazuje tego pracodawcę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie możliwości zaliczenia nauczycielowi do pracowniczego stażu pracy pracy w gospodarstwie rodziców od 13.12.1994 do 28.11.1997 oraz pracy w gospodarstwie własnym od 28.11.1997 do 21.08.2000 r. Czy dobrze wnioskuję, że praca we własnym gospodarstwie nie musi być potwierdzona zeznaniami świadków, ale że powinno być zaświadczenie o opłacaniu składek (nauczyciel twierdzi, że był wtedy studentem, co zwalnia go z opłacania składek Krus, ale ja nie jestem co do tego przekonana). Dodam,że rok urodzenia osoby wnioskującej to 1978. Bardzo proszę o pomoc, gdyż takie kwestie nastręczają mi najwięcej problemów i nie chciałabym popełnić błędu. Z góry dziękuję.
- Jesteśmy liceum niepublicznym. Planujemy zatrudnienie specjalistów do zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy możliwe jest zatrudnienie tych osób na zasadzie umowy zlecenia, jeżeli mają nie więcej niż dwie godziny (w tym wypadku zegarowe) zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zatrudnieni na etatach pełnych z godzinami ponadwymiarowymi w innej szkole pracują w naszej placówce na część etatu czyli 2/18 i druga 4/18. Pytanie moje dotyczy funduszu socjalnego. Jak należy traktować takie osoby, które korzystają ze świadczeń w placówce podstawowej a jak należy im wypłacać w naszej, gdzie mają cząstkowe etaty. Rozumiem, że świadczenia urlopowe wg. etatu, ale co ze świadczeniami na święta? Odpis od tych osób jest bardzo mały a świadczenia większe. Co można z tym zrobić, jaki wprowadzić zapis w regulaminie zgodny z przepisami aby można to ograniczyć?
- W 2011 roku nauczyciel został służbowo przeniesiony do naszej szkoły. W momencie przeniesienia nie sprawdzaliśmy dokumentów (świadectw pracy) znajdujących się w teczce akt osobowych.
Wysokość dodatku stażowego przyjęta została w wysokości wyliczonej przez ostatni zakład pracy.
Obecnie (lipiec 2018) dokonano kontroli akt osobowych celem ustalenia lat pracy do Nagrody Jubileuszowej. Stwierdzono zaniżenie wysokości dodatku za wysługę lat pracy.
Ile lat wstecz należy dokonać korekty wypłaconego dodatku za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica pracuje codziennie 4h i ma pół etatu (4h dziennie, przez 5 dni w tygodniu, to jest 20h w tygodniu). Przysługuje jej 26 dni urlopu (pracuje dłużej niż 10 lat). Czy z racji tego, że pracuje codziennie, to nie przysługuje jej 26 dni urlopu z uwagi na to, że urlop przyznajemy godzinowo? Jej przysługuje 104 godziny urlopu i jeśli podzielimy to przez 4h to wychodzi 26 dni. Czy należy to liczyć w ten sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe