Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nowe prawo oświatowe art.239 z 2016 r. pozwala zatrudnić osobę, która ma umowę do końca sierpnia? Chodzi o zatrudnienie z 8-klasowej szkole podstawowej.
Art. 239 ustawy z dnia 14.12.2016 Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe dotyczy stosunków pracy nauczycieli gimnazjum w przypadku przekształcenia gimnazjum albo włączenia odpowiednio do trzyletniego lub czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego lub pięcioletniego technikum albo branżowej szkoły I stopnia.
Przepisy dotyczące nauczycieli ośmioletniej szkoły podstawowej to art. 234 ustawy, mówiący o tym, że nauczyciele dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stają się z mocy prawa od 1 września 2017 r. nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej. Jeżeli nauczyciel ma umowę o pracę zawartą do końca sierpnia 2017 r., to nie staje się nauczycielem szkoły ośmioletniej, ale można go ponownie zatrudnić od 1 września (powinien być ujęty w projekcie organizacyjnym).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinien postąpić dyrektor, któremu organ prowadzący nakazuje (nie na piśmie) "pozbywanie się" emerytów, rozwiązywanie z nimi umowy najlepiej za porozumieniem stron, a jeśli się nie zgodzą, to za wypowiedzeniem. Nadmienię, że stanowiska pracy nie są likwidowane, a na miejsce emerytów mają być zatrudniane osoby, które nie pobierają emerytury lub też dyrektorzy mogą zatrudnić ponownie emeryta, ale tylko na umowę zlecenie (wiem, że KP nie zezwala na taką procedurę). Co powinno zostać wpisane jako podstawa wypowiedzenia umowy? Czy dyrektor może odmówić takich zwolnień? Jak najlepiej zachować się w tej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został przeniesiony z innej szkoły 3 lata temu. W jego aktach osobowych nie ma zaświadczenia o niekaralności. Został poinformowany o natychmiastowym dostarczeniu tego dokumentu. Czy jeśli go nie dostarczy, mogę z nim rozwiązać stosunek pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem właścicielem (działalność gospodarcza) przedszkola niepublicznego. W świetle nowych przepisów czy mogę zatrudnić na umowę cywilno-prawna akompaniatora do prowadzonych w ramach podstawy programowej zajęć rytmiki? I czy koszty z tego tytułu mogę pokryć z gminnych dotacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mając licencjat z pedagogiki rewalidacyjnej można prowadzić reedukację?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe