Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organem odwoławczym od decyzji aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego jest dyrektor szkoły?
Nauczycielom spełniającym odpowiednie warunki w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nadaje: 1) stopień nauczyciela kontraktowego – dyrektor szkoły; 2) stopień nauczyciela mianowanego – organ prowadzący szkołę; 3) stopień nauczyciela dyplomowanego – organ sprawujący nadzór pedagogiczny; 4) odpowiedni stopień nauczycielom, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 i 1b oraz art. 9e ust. 3 – właściwy minister.Organami wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach, o których mowa wyżej, są odpowiednio: 1) w stosunku do dyrektora szkoły – organ prowadzący szkołę, a w przypadku gdy dyrektor szkoły jest jednocześnie osobą prowadzącą szkołę – organ sprawujący nadzór pedagogiczny; 2) w stosunku do organu prowadzącego szkołę – organ sprawujący nadzór pedagogiczny, a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli – kurator oświaty; 3) w stosunku do organu sprawującego nadzór pedagogiczny – właściwy minister; 4) w stosunku do kuratora oświaty – minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. (ze zm.) Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 967) w szczególności art.9b.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął przygotowanie do zawodu z dniem zatrudnienia – 1 stycznia 2023 r. Wcześniej, w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 8 stycznia 2020 r. nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o zastępstwo. Do 31 grudnia 2022 r. nauczyciel nie pracował – miał przerwę w zatrudnieniu. Czy można skrócić nauczycielowi czas przygotowania do zawodu o okres zatrudnienia od 1 kwietnia 2019 r. do 8 stycznia 2020 r. (283 dni)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja stażu, a przeniesienie nauczyciela z art. 18 KN. Czy w przypadku przeniesienia nauczyciela do innej szkoły (w myśl art. 18 KN) ma zastosowanie art. 9f ust 2 KN, w którym zastosowano zapisy "jeśli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż" oraz "po ustaniu poprzedniego stosunku pracy"? Czy kontynuacja możliwa jest wyłącznie po rozwiązaniu stosunku pracy w jednej szkole i nawiązaniu w drugiej (oczywiście o ile przerwa nie jest dłuższa niż 3 m-ce)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kto powinien wchodzić w skład komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego w szkole prowadzonej przez Stowarzyszenie ? Kto podpisuje akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego - cały zarząd czy osoby wskazane do reprezentowania zgodnie z KRS (stowarzyszenia nie posiadają urzędowych pieczęci okrągłych)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela mianowanego po urodzeniu dziecka.
Nauczycielka rozpoczęła staż na kolejny stopień awansu nauczyciela dyplomowanego z dniem 01-09-2015 r. Termin zakończenia stażu przypadał na 31 maja 2018 roku. W związku z ciążą nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 4 kwietnia 2018 r. przerywając kontynuację stażu. Do urodzenia dziecka tj. do 13.10.2018 r. nadal przebywała na zwolnieniu lekarskim . następnie do 1 marca 2019 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019)
Czy w takiej sytuacji może kontynuować dalej staż i w jakim wymiarze? Kiedy dla niej upłynie termin zakończenia stażu ? (czy to jest jednak 31 maja 2019 ).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał negatywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu na nauczyciela dyplomowanego. Złożył wniosek do dyrektora o dodatkowy 9- miesięczny staż.Dyrektor wyraził zgodę.Czy zasadnie i jakie dokumenty powinny potwierdzać ten fakt?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe