Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie: filologia angielska specjalność nauczycielska posiada kwalifikacje pedagogiczne? Czy może pracować w przedszkolu jako nauczyciel(jest w trakcie studiów podyplomowych z wychowania przedszkolnego)?
Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia (zwane również studiami licencjackimi, kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata). Absolwent studiów pierwszego stopnia, po obronie pracy dyplomowej, w świetle ustawy Polska Klasyfikacja Edukacji (PKE), posiada wykształcenie wyższe zawodowe. Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia – filologia angielska specjalność nauczycielska, posiada kwalifikacje pedagogiczne. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego przez tę osobę świadczy dyplom ukończenia studiów wyższych. Osoba ta posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu
- § 12 ust.2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017r. poz.1575).
Osoba ta jest nauczycielem. Będąc obecnie w trakcie studiów podyplomowych z wychowania przedszkolnego nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowania przedszkolnego. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela i braku możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, dyrektor może za zgodą kuratora oświaty, zatrudnić tego nauczyciela w przedszkolu, pomimo iż nie posiada on wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska – art. 10 ust.9 ustawy Karta Nauczyciela.
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017r. poz.1575).
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.1189 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka spełnia warunki do urlopu dla poratowania zdrowia zgodnie z art. 73 ust.1 KN. Natomiast, jeżeli chodzi o art. 73 ust. 3 tutaj proszę o wyjaśnienie czy wskazane nieprzerwane nieobecności nie dyskwalifikują nauczycielki do otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia: zwolnienie lekarskie 100% od 05.06.2018 do 30.01.2019; u/macierz. od 31.01.2019 do 19.06.2019; u/rodziciel. od 20.06.2019 do 29.01.2020 ? Okres łącznej nieobecności trwa 1 rok 7 m-cy 25 dni. Odejmując 6 m-cy, czyli powinna przepracować jeszcze 1 rok 1 m-c oraz 25 dni, aby móc skorzystać z urlopu? Od 30 stycznia br. ww. przebywa na u/uzupełniającym, ale ta nieobecność nie wyklucza z urlopu zdrowotnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzice jednego ucznia mogą być przedstawicielami w Radzie Rodziców (ojciec) i w Radzie Szkoły (matka)? W statucie mamy zapis, że w Radzie Rodziców jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy właściciel działki i budynku, w którym mieści się przedszkole niepubliczne (właściciel nieruchomości jest organem prowadzącym placówkę) zwolniony jest z podatku od nieruchomości? Czy może liczyć na inne zwolnienia lub upusty, np. energia, woda?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy stosowania rozporządzenia MEN w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Szkoła wykorzystała wszystkie możliwości wobec dziecka i potrzebowała pilnej pomocy w rozwiązaniu problemów agresywnego dziecka, które zastrasza inne dziecko, że je zamorduje. Robi to na jawie i poprzez filmik do internetu. Rodzice prześladowanego dziecka oczekują od szkoły interwencji i zapewnienia bezpieczeństwa.
W związku z powyższym (choć to najkrótszy z możliwych opis) pedagog szkolny przygotował wniosek do poradni (z podpisem dyrektora szkoły) o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie rozwiązania problemu. Do tego wniosku dodał szkolną diagnozę oraz opinię wychowawcy o funkcjonowaniu ucznia w grupie rówieśniczej.
Matka została zaproszona do poradni na badanie i wstawiła się tam. Jednak po badaniu złożyła skargę w KO. Wizytatorzy, którzy przyjechali na kontrolę przedstawili skargę, z której wynikało, że matka skarży się na pedagoga właśnie o to, że udostępnił poradni materiały. Wizytator twierdzi, że pedagog nie powinien nic udostępnić a poradnia powinna przeprowadzać badania własnymi narzędziami. Nadmienię, że poradnia wykonuje badania własnymi narzędziami a dopełnienie diagnozą szkolną daje większy zakres rozumienia problemu.
Pytanie: Czy rzeczywiście obecne prawo zabrania kierowani wniosku do poradni przez szkołę (jeśli sytuacja jest wyjątkowa a matka odmawia współpracy) i czy do wniosku można dołączyć materiał, który wesprze diagnozę? Z rozporządzenia nie wynika, że nie można albo my czytamy bez zrozumienia.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła podstawowa niepubliczna musi organizować zajęcia nauki pływania w klasach I-III? W jakim wymiarze?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe