Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika socjalna i resocjalizacja, studia magisterskie pedagogika specjalizacja resocjalizacyjna, studia podyplomowe oligofrenopedagogika oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej posiada kwalifikacje pedagogiczne uprawniające ją do pracy w szkole jako pedagoga specjalnego? Czy praktyka w placówce opieki socjalnej: Ośrodku Szkolno - Wychowawczym wlicza się do praktyk pedagogicznych? Czy przedmioty, które ukończył student takie jak psychologia i różne rodzaje pedagogiki np pedagogika pracy, społeczna, porównawcza wliczają się do przygotowania pedagogicznego?
Nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnia się dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, na podstawie odpowiednich przepisów Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...).
W zależeności zatem od niepełnosprawności uczniów, nauczyciel taki powinien legitymować się odpowiednią specjalizacją pedagogiki specjalnej (zarówno studia wyższe, jak i podyplomowe dają kwalifikacje do prowadzenia zajęć).
Przygotowanie pedagogiczne to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie oceniona praktyka pedagogiczna - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
Realizację poszczególnych modułów kształcenia, w tym liczbę godzin zajęć i praktyk zawiera załącznik do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17.01.2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W ramach przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej, paktyka odbywa się, w zależności od wybranej specjalności, w przedszkolu, szkole lub oddziale specjalnym lub integracyjnym (pod kierunkiem pedagoga lub psychologa szkolnego, nauczyciela wychowawcy klasy, nauczyciela wychowawcy świetlicy szkolnej) albo w placówce opiekuńczej, wychowawczej lub terapeutycznej realizującej działania na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością lub niedostosowanych społecznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy decyzje administracyjne dyrektora szkoły takie jak: nadanie aktów nauczyciela kontraktowego, odroczenia obowiązku szkolnego, wcześniejsze przyjecie dzieci do szkoły itd. należy opatrzyć okrągłą pieczęcią urzędową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedmiotów zawodowych (nauczyciel dochodzący) jest zatrudniany w naszej szkole na umowę o pracę na czas określony. W roku szkolnym 2016/17 zatrudniony był w wymiarze 6/18 etatu od 01.09.2016 do 30.06.2017 r. Został mu wypłacony ekwiawalent za 42 dni urlopu i świadczenie urlopowe proporcjonalne do wymiaru zatrudnienia i czasu pracy.
Aktualnie w roku szkolnym 2017/2018 jest zatrudniony w wymiarze 4/18 etatu na okres 01.09.2017r. do 31.12.2017 r. Czy w związu z powyższym należy się mu świadczenie urlopowe za te 4 m-ce? A ekwiwalent za urlop za 22 dni czy 23? Bo 5,6 dnia * 4 m-ce= 22,4 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na ograniczenie funkcjonowania szkół związane z COVID-19, również pracownicy niepedagogiczni częściowo objęci zostali systemem zadaniowego czasu pracy przebywając w wyznaczonych dniach w domu. Jak w ewidencji czasu pracy zapisać czas zadaniowy, który zwykle pracownik potwierdza podpisując listę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczyciel otrzymał propozycję pracy w innej szkole – 4 godziny, dyrektor tamtej placówki ze względu na pandemię poprosił o ksero badań okresowych tego pracownika z naszej szkoły. Czy jest to zgodne z prawem? Na tym zaświadczeniu jest nazwa naszej placówki i to my pokryliśmy koszty badań, poza tym jest to pierwsze zatrudnienie w innej szkole (ale to samo stanowisko), czy nie powinno być badań wstępnych? Czy można w ten sposób bazować na innych placówkach? 2) Czy nauczyciel, który przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, ma obowiązek wykonania badań kontrolnych, czy przepisy te zmieniły się i wydłużyły ten okres do 180 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o poradę prawną: Co powinien zrobić dyrektor szkoły, jeśli podpisał umowę z portalem internetowym, który podał informację na swojej stronie internetowej, że zespół ekspertów będzie na bieżąco odpowiadał na pytania i problemy, a rzeczywistość jest taka, że na niektóre pytania od ponad miesiąca nie ma odpowiedzi, a w przypadku wielu problemów wspomniany zespół odpowiada na pytania , których nie było w przedstawionym problemie, albo podaje sprzeczne wyjaśnienia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe