Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik, który jest psychologiem i ma wykształcenie wyższe, jest zatrudniony na podstawie mianowania, jest nauczycielem dyplomowanym, pracuje od 25 lat w Poradni musi aktualnie dokumentować kwalifikacje pedagogiczne dodatkowym zaświadczeniem z uczelni?
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego.
Przygotowanie pedagogiczne to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin.
Na podstawie § 26 Rozporządzenia, określony wyżej wymiar przygotowania pedagogicznego nie dotyczy osób, które uzyskały przygotowanie pedagogiczne przed dniem 31 października 1991 r.
W Rozporządzeniu MEN z 08.05.1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji (...) przez przygotowanie pedagogiczne rozumiało się m.in. ukończenie studiów wyższych na kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli lub na kierunku psychologia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki wymiar urlopu ma nauczyciel oddziału przedszkolnego zatrudniony w szkole podstawowej? Czy tak jak pozostali nauczyciele (szkoła jest jednostką feryjną)?
- Nauczyciel matematyki w sierpniu roku 2017 został przeniesiony na własną prośbę zgodnie z art. 18 ust. 1 i ust. 4 USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189) ze szkoły A do szkoły B w ramach tego samego organu prowadzącego. Opisywany nauczyciel nie dostał ze szkoły A z której zostaje przeniesiony świadectwa pracy. W roku 2018 ten nauczyciel w szkole do której został przeniesiony (szkoła B) nie ma pensum, pensum uzupełnia w szkole A. Dodatkowo w szkole A jest zatrudniony na część etatu w ramach dodatkowej umowy 2/18. Gdyby dostarczył świadectwo pracy miałby dodatek stażowy. Jakie kroki w zaistniałym przypadku należy poczynić aby nauczyciel dostał dodatek w szkole A z dodatkowego stosunku pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony po feriach zimowych (ferie trwały od 29.01.2024-11.02.2024) czyli od 19 lutego do końca czerwca, ile przysługuje mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Czy ferie zimowe tj. 11 dni lutego odlicza się od przysługujących 28 dni czy nie ? I czy takiemu nauczycielowi nalezą się wczasy pod gruszą jeśli jest zatrudniony tylko do końca czerwca ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 31.08.2017 r. kończy mi się kadencja dyrektora. Czy możliwe jest przedłużenie kadencji na okres 5 - lat, czy tylko do 31.08.2019 r.?
- Szkoła realizuje projekt unijny w ramach programu POWER. Czy chcąc zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole do pełnienia funkcji koordynatora projektu należy brać pod uwagę artykuł 35a Karty Nauczyciela (i płacić wynagrodzenie jak za godzinę ponadwymiarową), czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Wyjaśniam, że funkcja koordynatora nie polega na prowadzeniu zajęć z uczniami, są to czynności o charakterze administracyjnym (umowy, zakupy, dokumentacja projektu).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe