Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik obsługi (np. opiekun z autobusu lub inna osoba) może mieć zlecone przez dyrektora przeprowadzanie uczniów między budynkami szkoły na zajęcia lekcyjne? W jaki sposób to uregulować? Proszę o podstawę prawną.
Opiekun dowozu jest zatrudniany przez organ prowadzący, który w swoich wewnętrznych regulacjach albo w umowie o pracę określa jego zakres obowiązków (art. 39 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082; art. 9 § 1 i 2 oraz art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Dyrektor nie może wydać polecenia doprowadzenia uczniów do szkolnych budynków przez osobę zatrudnioną u innego pracodawcy, natomiast może zwrócić się do organu prowadzącego z zapytaniem, czy mieści się to w zakresie zadań opiekuna dowozu; polecenie przeprowadzania uczniów do budynków powinien wydać pracodawca pracownika (art. 100 § 1 KP).
Z kolei zakres obowiązków pracowników obsługi, których zatrudnia szkoła, reguluje statut danej szkoły lub dodatkowe wewnętrzne regulacje dotyczące zakresu obowiązków poszczególnych pracowników szkoły albo umowy o pracę (art. 98 ust. 1 pkt 7 PO, art. 9 § 1 i 2 i art. 18 § 1 KP). Z pytania nie wynika, czy na którymś stanowisku przewidziano takie zadania pracownika obsługi. W związku z tym takie polecenie dyrektor może zostać wydane pracownikowi obsługi, do którego zakresu zadań określonego w wewnętrznych regulacjach szkoły (w tym w statucie) albo w umowie o pracę należy przeprowadzanie uczniów do szkolnych budynków z przystanku autobusowego na zajęcia (art. 100 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie warunki lokalowe powinno spełniać pomieszczenie, aby od 2019 roku mogły uczyć się w nim oddziały przedszkolne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy za dni wolne (uznane decyzją dyrektora za dni dodatkowo wolne od pracy)przysługują godziny ponadwymiarowe czy też płacony powinien być etat np. 3,6?
- Jeśli w przedszkolu nikt nie jest w związku zawodowym, to muszę dawać do opiniowania arkusz organizacyjny na dany rok szkolny oraz inne regulaminy np. regulamin pracy, wynagradzania pracowników niepedagogicznych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przyjmując studenta na praktykę do przedszkola, należy przed rozpoczęciem praktyki sprawdzić taką osobę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam potrzebuję informacji o ilości szkół w Polsce z podziałem na województwa, zawody, ilości uczniów w każdej placówce itp. Gdzie tego szukać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe