Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy przepisy dotyczące awansu zawodowego (tj. złożenie projektu planu rozwoju zawodowego) odnoszą się do nauczyciela stażysty, który rozpoczyna pracę w szkole na zastępstwo do 30.06.2016, czy też musiałby mieć umowę do 31.08.2016?
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony od 1.09 na cały rok szkolny nawet na zastępstwo, należy umowę taką zawrzeć do dnia 31.08. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych wyżej. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 10, 64, 65.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymał akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego z datą 5.12.2019. Czy nauczyciel ten może rozpoczynać staż na stopień nauczyciela mianowanego we wrześniu 2021 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Do dnia 23.08.2017 r. pełniłam funkcję dyrektora szkoły. Teraz pracuję już w innej szkole, jedna z nauczycielek nie złożyła mi sprawozdania za okres stażu (za 2 lata na nauczyciela dyplomowanego), co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Nie chcę podpisywać cząstkowej oceny za okres stażu odbytego przez tą nauczycielkę nie będąc już dyrektorem. Nadmieniam, że w ogóle nie kontaktowała się ze mną w tej sprawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku nauczyciel kończy staż na nauczyciela mianowanego. Dwa lata pracował w innej szkole. Jakie obowiązują przepisy i w jakiej formie składa sprawozdanie za okres stażu po nowemu czy cały staż według starych przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej zatrudniając na stanowisku Dyrektora szkoły nauczyciela kontraktowego, którego pensum dydaktyczne wynosi pół etatu istnieje możliwość jego awansowania (mianowanie) w przypadku zatrudnienia ponadto wicedyrektora d/s dydaktycznych. Czy inaczej mówiąc wicedyrektor d/s dydaktycznych może poprowadzić ten staż i awans, ażeby Dyrektor mógł uzyskać kolejny stopień awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytanie: jakie kroki powinien podjąć dyrektor placówki niepublicznej, aby nauczyciele mogli podjąć awans zawodowy na stopień nauczyciela stażysty, gdzie i do kiedy i kogo powiadomić o tym fakcie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe