Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy przyjęcie sześciolatka do I klasy, który otrzymał dokument gotowości szkolnej (ukończył roczne przygotowanie przedszkolne) może odbyć się tylko na podstawie decyzji dyrektora, czy konieczna jest opinia PPP?
Przepis art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r.. poz. 1082) reguluje kwestię przyjęcia do szkoły podstawowej ucznia, który ze względu na swój wiek nie podlega jeszcze obowiązkowi szkolnemu. Zgodnie ze wskazanymi przepisami na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Rodzice składając wniosek o przyjęcie dziecka 6-letniego do szkoły stwierdzają, że w ich ocenie dziecko jest na odpowiednim poziomie rozwoju psychiczno-fizycznego, który umożliwia podjęcie nauki w szkole.
Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, jeżeli dziecko:
- korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
- posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 Prawa oświatowego oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
W niektórych opracowaniach na temat Prawa oświatowego można zapoznać się z twierdzeniem, że warunki, o których mowa powyżej muszą być spełnione łącznie. Oznaczałoby to, że dziecko musi ukończyć roczne przygotowanie przedszkolne, a także posiadać opinię poradni psychologiczno - pedagogicznej. Jednakże w art. 36 ust. 2 ustawodawca posługuje sie spójnikiem "albo", który oznacza alternatywę wykluczającą. Oznacza to, że tylko jeden z warunków, o którym mowa w przepisie ust. 2 musi zostać spełniony.
Podsumowując, do przyjęcia dziecka 6-letniego, które ukończyło roczne przygotowanie przedszkolne nie jest konieczne, aby rodzice dziecka dodatkowo ubiegali się o wydanie opinii przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy wyliczyć średnią nadgodzin za lipiec i sierpień w roku szkolnym 2011/2012? Z ilu miesięcy sumujemy godziny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko w wieku 4 lat uczęszcza do przedszkola niepublicznego. Posiada opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju od dnia 01 września 2016 r. (zajęcia są realizowane w wymiarze 8 godzin/ miesięcznie). 1 grudnia dostarczono orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (niedosłuch)- jaką dodatkową dokumentację należy prowadzić? Czy indywidualne zajęcia można wpisywać w dzienniku ogólnym grupy przedszkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnionym nauczycielom, jak poniżej należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2015r.? 1. Nauczyciel zatrudniony od 7 września 2015 do 30 czerwca 2016? ( do 31 grudnia 2015 bez zwolnień); 2. Nauczyciel zatrudniony od 1 stycznia do 30 czerwca 2015r.? ( w tym 3 dni urlop bezpłatny)
- Czy uczeń nieklasyfikowany na I półrocze powinien uzyskać klasyfikacyjną ocenę z zachowania ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1) W gimnazjum jest zatrudniony jeden n-l biologii, chemii, geografii, fizyki, muzyki, plastyki, zajęć technicznych, edukacji dla bezpieczeństwa. W przypadku choroby n-la dyrektor organizuje zastępstwa. Wiadomym jest, że w takiej sytuacji nie ma możliwości pójścia na zastępstwo specjalisty tego samego przedmiotu. Idzie więc inny specjalista. Ma zostawiony konspekt, karty pracy, dysponuje filmem, prezentacją multimedialną. Czy nauczyciel zastępujący (nie-specjalista) może wpisać kolejny nr lekcji a dyrektor zaliczyć tę lekcję do liczby godzin zrealizowanych danego przedmiotu? Rozporządzenie MEN w sprawie kwalifikacji nauczycieli jest niezwykle istotne w przypadku zatrudniania nauczycieli. Ale czy też tak samo ma być respektowane w przypadku organizacji zastępstw? Czy biolog nie przeprowadzi lekcji chemii, fizyk matematyki a polonista historii?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe