Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rada gminy może w regulaminie wynagradzania umieścić zapis zobowiązujący dyrektora do pisemnego uzasadniania przyznanego nauczycielom dodatku motywacyjnego oraz przekazywania tego uzasadnienia do gminy?
Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762) organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli, w drodze regulaminu wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 (a więc motywacyjnego), oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków.
Zgodnie z § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz. U. z 2009 r., poz. 494 z późn. zm.) wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora – organ prowadzący szkołę.
W mojej opinii żądanie uzasadniania dlaczego dyrektor przyznał dodatek w określonej wysokości nie leży w gestii organu prowadzącego. Skoro nauczyciel spełnia kryteria do jego otrzymania, to dyrektor decyduje w jakiej wysokości ten dodatek przyznać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie, kiedy w szkole można zmienić statut? Ten, który posiadamy jest wielokrotnie poprawiany, nowelizowany, zawiera wiele skreśleń itd. W statucie nie ma rozdziału o WSO, a chyba powinien się tam znaleźć. Co w związku z tym powinniśmy zrobić? Czy statut może zawierać zakres obowiązków pracowników niepedagogicznych, czy powinny to określać inne dokumenty?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica upośledzona w stopniu umiarkowanym uczęszcza do klasy ogólnodostępnej. Nie uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego,który w podziale godzin na pierwszych lekcjach. Rodzice przyprowadzają ją na drugą godzinę lekcyjną. Czy w dzienniku lekcyjnym wpisywać nieobecność na tych zajęciach?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z nauczycielek często wstrzymuje się od głosu, gdy głosujemy za przyjęciem protokołu z poprzedniej rady? W jaki sposób ją zdyscyplinować. Ostatnio wywiesiłam kartkę w pokoju, z informacją, że można się zapoznać z protokołem w gabinecie dyrektora. Oczywiście nie przyszła, nie zapoznała się, a na radzie wstrzymała się od głosu. Niepokoi mnie to, ponieważ już tak zaczynają się zachowywać 2 następne nauczycielki? Można by było czytać, ale czasami protokół z załącznikami ma 300 stron? Szkoda czasu innych nauczycieli? Jak postąpić zgodnie z prawem? W regulaminie rady pedagogicznej jest zapis, że członek rady ma się zapoznać z protokołem.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można skreślić z listy uczniów szkoły ponadpodstawowej ucznia za przewinienia statutowe? Uczeń spowodował bójkę na terenie szkoły, został ukarany i jednocześnie poinformowany, że ponowny udział w bójce skończy się skreśleniem z listy uczniów. Dodatkowo został poinformowany sąd rodzinny. Po niespełna miesiącu uczeń zaatakował kolegę, a cała sytuacja została nagrana telefonem. Rada pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury skreślenia. Czy skreślenie ucznia jest zgodne z prawem? Czy kuratorium jako organ odwoławczy może cofnąć decyzję o skreśleniu? Dodam, że w statucie jest zapis, że wszczynanie bójki może być powodem skreślenia z listy uczniów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona decyzja o skreśleniu ucznia z listy uczniów szkoły? Jaką należy podać podstawę prawną?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe