Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rodzice wychowanka z oddziału przedszkolnego dziecka 6 letniego, który odbył roczne przygotowanie przedszkolne w jako 5 latek, mogą we wrześniu 2018 przenieść dziecko do I klasy szkoły podstawowej, przy której znajduje się oddział przedszkolny, jeśli w rekrutacji składali wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego? Czy rodzice wychowanka z oddziału przedszkolnego, który nie odbył rocznego przedszkolnego mogą we wrześniu 2018 iść do poradni o opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej i czy na tej podstawie będzie można przenieść dziecko do I klasy szkoły podstawowej, przy której znajduje się oddział przedszkolny jeśli w rekrutacji składali wniosek o przyjęcie dziecka oddziału przedszkolnego?
Ponieważ 6 - latek może rozpocząć naukę w szkole, rodzice każdego z dzieci wymienionych w pytaniu mogą złożyć we wrześniu wniosek o przyjęcie dziecka (przeniesienie z przedszkola) do I klasy – art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Jeśli drugie dziecko jako 5-latek nie uczęszczało do przedszkola, dodatkowo rodzice muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych; natomiast nauka w przedszkolu w wieku 5 lat nie wymaga uzyskania opinii poradni, a dziecko będzie zwolnione z obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego – art. 36 ust. 2 pkt 1 i 2, ust. 3 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź na pytanie, dotyczące wypełniania arkusza ocen o symbolu MEN-I/37a/2 (nr 53a). Jaką datę wpisujemy w rubryce o tytule: Data i podpis osoby wypełniającej arkusz?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy termin składania wniosku o realizację obowiązku szkolnego poza szkołą jeszcze obowiązuje (31 maja)? Czy mogę wydać decyzję o realizacji tego obowiązku na dany okres, czyli nie na cały rok szkolny? (Dziecko wyjeżdża 24 X, a wraca na przełomie kwietnia - maja i chce wrócić do szkoły)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest świetlica dla uczniów gimnazjum dojeżdżających gimbusem. Wolą oni jednak przebywać w tym czasie poza terenem szkoły. Wracają przed odjazdem gimbusa. Rodzice im na to pozwalają. Jakie stanowisko w tej sprawie powinna zająć szkoła?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie nauczania indywidualnego. Przepisy mówią o tym, że uczeń, który otrzymał zgodę z poradni na nauczanie indywidualne po 15 września musi realizować je w domu, nie w szkole. Tak się składa, że mam ucznia w IV klasie technikum, który od lat zmaga się z problemami, wśród których są także stany depresyjne. Przez cały okres kształcenia w technikum uczeń miał zapewnione nauczanie indywidualne w szkole. Opinia z poradni została wystawiona po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. Matka chłopaka domaga się, aby zajęcia realizowane były szkole, nie w domu. Czy istnieje jakiś przepis, na który może powołać się dyrektor szkoły, aby umożliwić uczniowi realizację zajęć w szkole? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może nałożyć karę porządkową upomnienia nauczycielowi, który złożył wcześniej wyjaśnienia?
Czy kara może być nałożona podczas przebywania nauczyciela na zwolnieniu lekarskim i przesłana pocztą?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe