Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy są jakieś zasady ustalenia wysokości i dokumentowania pobrania wynagrodzenia osoby prowadzącej niepubliczne przedszkole (dyrektor przedszkola)? Czy to wynagrodzenie jest opodatkowane? Jeśli tak, to w jaki sposób?
W zakresie wysokości i dokumentowania pobrania wynagrodzenia z dotacji nie obowiązują żadne regulacje UoSO, co oznacza, że decyzja w tym zakresie należy do osoby prowadzącej. Wykazywanie faktu i wysokości przyznanego i wypłaconego dyrektorowi wynagrodzenia może nastąpić w różny sposób. W szczególności osoba prowadząca może (ale nie musi) wydać jednostronny akt, nazwany np. decyzją lub zarządzeniem, w którym określi, że od określonego terminu osoba zajmująca stanowisko dyrektora otrzymuje wynagrodzenie w konkretnej wysokości (brutto). Każda zmiana wysokości wynagrodzenia wymagałaby wydania nowego jednostronnego aktu. Nawet bez takiej decyzji lub zarządzenia, wypłata wynagrodzenia dyrektora może być dokumentowana w inny sposób: potwierdzeniem wykonania przelewu bankowego, potwierdzeniem wypłaty gotówki KW, pisemnym rachunkiem wystawionym przez dyrektora, a w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej – osoba prowadząca może także wystawić notę księgową dotyczącą wynagrodzenia dyrektora.
Od dnia 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenie dyrektora finansowane z dotacji jest opodatkowane podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach (art. 21 ust. 36 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz. U. z 2016 r., poz. 2032).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dni, w których odbywają się rekolekcje, wliczamy do ośmiu dodatkowych, wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych wynikających z rozporządzenia o organizacji roku szkolnego? Chodzi o gimnazjum.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do punktu przedszkolnego uczęszczają dzieci z orzeczeniami o potrzebie specjalnego (3 dzieci z autyzmem, dziecko z afazją, dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną). Dzieci nie mają w orzeczeniach informacji o niepełnosprawności intelektualnej. Czy w związku z tym istnieje konieczność, by pedagog specjalny pracujący w placówce miał w kwalifikacjach także wychowanie przedszkolne (lub czy jest konieczność zatrudnienia nauczyciela wychowania przedszkolnego) jeśli w orzeczeniach tych dzieci nie ma informacji o niepełnosprawności intelektualnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel na przyszły rok ma zaplanowany niepełny wymiar etatu 0,54: łączone godziny świetlicy (3 godziny), biblioteki (6 godzin) i muzyki (4 godziny). W obecnym roku szkolnym ma cały etat. Nauczycielowi zostało 1,5 roku do emerytury. Chcąc przejść na urlop dla poratowania zdrowia lepiej dla tego nauczyciela byłoby to zrobić pod koniec tego roku szkolnego tj. czerwiec czy sierpień? Jeśli przejdzie na urlop od września to po powrocie będzie musiała wrócić na pół etatu czy na cały etat?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy I pozostał ponownie w klasie I w roku szkolnym 2016/2017. Czy zakładam ponownie arkusz ocen i czy wpisuję tego ucznia w księdze uczniów pod nowym nr.w nowym roku szkolnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń, któremu w wyniku klasyfikacji śródrocznej ustalono z przedmiotu ocenę niedostateczną ma obowiązek "zdania semestru" na zasadach określonych przez nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe