Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy Stowarzyszenie działające na rzecz rozwoju Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (jest to szkoła publiczna ponadgimnazjalna) może otworzyć ośrodek doradztwa i doskonalenia zawodowego.(skrót ODiDZ)?
Skrót ODiDZ oznacza ośrodek dokształcania (a nie doradztwa) i doskonalenia zawodowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty, system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Szkoły i placówki (w rozumieniu ustawy o systemie oświaty ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego jest placówką) niepubliczne mogą zakładać osoby prawne i fizyczne (art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Jeżeli Stowarzyszenie ma osobowość prawną, może taką placówkę niepubliczną założyć (po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia tego typu placówek), tym bardziej, że przepis art. 68a ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty wskazuje, iż kształcenie ustawiczne jest organizowane i prowadzone w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego. Warunki, organizację i tryb prowadzenia kształcenia ustawicznego w placówkach, a więc w formach pozaszkolnych oraz rodzaje tych form określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Podkreślić jednak należy, że zgodnie z art. 83a ustawy o systemie oświaty, prowadzenie szkoły lub placówki nie jest działalnością gospodarczą. Tylko działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły lub placówki może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tekst jednolity: Dz. U z 2014 r., poz. 622)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przygotowuję się do napisania arkusza organizacji na rok szk. 2017/18 dla szkoły podstawowej. Które klasy będą miały nową siatkę godzin? Klasa VII - nowa siatka, ale co będzie z klasą IV, V i VI. Czy te klasy będą miały już nowe przedmioty tzn biologia, geografia, fizyka chemia? Czy uczniowie klasy VII zrealizują podstawę programową z geografii, biologii, fizyki i chemii? Przecież nie mieli ich w klasie V i VI?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic mieszkający za granicą złożył do dyrektora szkoły wniosek o przyjęcie dziecka do IV klasy szkoły podstawowej razem z wnioskiem o wydanie decyzji na nauczanie domowe tego dziecka. Dołączył opinię niepublicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej i oświadczenie, że będzie przywoził dziecko na swój koszt na egzamin klasyfikacyjny. w załączonych dokumentach brak zgody drugiego rodzica (ojca). Czy w tej sytuacji dyrektor powinien wydać zgodę w formie decyzji na nauczanie domowe tego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy limitu wynagrodzenia dyrektora niepublicznego przedszkola.
Czy kwota 8404,79 (limit miesięczny wynagrodzenia dyrektora) jest kwotą brutto, którą rozliczamy z dotacji gminnej? Czy koszty pracodawcy od w/w kwoty możemy także rozliczyć z dotacji gminnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,jeszcze raz pozwolę sobie prosić o doprecyzowanie odpowiedzi na moje pytanie. Dziecko będzie kontynuowało zajęcia wychowawczo-rewalidacyjne w tej samej szkole (publicznej podstawowej, ogólnodostępnej, stowarzyszeniowej), w tej samej od 5 lat. JST twierdzi, że nie może nam już wypłacać dotacji, że możemy się z tym zwrócić do powiatu(?) Mama dziewczynki prosi, aby to była ta sama nauczycielka co dotychczas, ponieważ dziecko już się przyzwyczaiło; dodam, że dziewczynka ma także padaczkę, która może się w kontakcie z nową osobą pojawić,nie chodzi, nie mówi z wieloma ciężkimi dysfunkcjami.
Łączę wyrazy szacunku.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli przedszkole nie realizuje WWR, a rodzic dostarczy opinię o WWR i opinię psychologiczno-pedagogiczną, to czy przedszkole jest zobowiązane do realizacji zaleceń z opinii PPP (przy dużej liczbie dzieci tylko z opiniami psychologiczno-pedagogiczno-logopedycznymi i niepełnym wymiarem etatów specjalistów) wiedząc, że dziecko jest zaopiekowane WWR w innej placówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe