Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła jest zobowiązana płacić pełną pensję prezesowi oddziału związków zawodowych, mimo że jest oddelegowany i wykonuje swoje obowiązki na pół etatu w szkole? Czy ten nauczyciel może domagać się godzin ponadwymiarowych?
W świetle przepisów ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 263) w celu ułatwienia prowadzenia działalności związkowej na pracodawcę nałożono kilka obowiązków. Jednym z takich obowiązków jest udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany do pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy (art. 25) albo udzielenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej (art. 31). Rozmiar tego zwolnienia zależy od liczby osób zrzeszonych przez daną organizację związkową. Zwolnienia udziela się w związku z funkcją sprawowaną w zakładowej organizacji związkowej albo międzyzakładowej organizacji związkowej (art. 34 ustawy o związkach zawodowych). Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia, o ile zarząd zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej wystąpił z takim wnioskiem.
Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nie zawierają przepisów zakazujących przydzielania godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli, którzy korzystają z częściowego z zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, tak jak przykładowo istnieje taki zakaz w stosunku do dyrektorów i wicedyrektorów szkoły, którzy korzystają z obniżenia obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin. Częściowe zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy godzin realizowanych w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin oraz godzin pracy, w których realizowane są inne zadania nauczyciela, o których mowa w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Jednakże przy przydzielaniu takich godzin należy uwzględnić cel, w związku z którym zwolnienie z art. 31 ustawy o związkach zawodowych zostało udzielone. Celem udzielenia zwolnienia jest umożliwienie pracownikowi będącemu członkiem związku zawodowego prowadzenie działalności związkowej. Podkreślenia wymaga, że praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Nauczyciel nie ma roszczenia o udzielenie godzin ponadwymiarowych. Praca w godzinach ponadwymiarowych stanowi dodatkowe obciążenie nauczyciela. Przydzielanie godzin ponadwymiarowych jest sprawą z zakresu organizacji pracy szkoły i decyzję oraz odpowiedzialność za nią ponosi dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły może uznać, że przydzielenie godzin ponadwymiarowych będzie przekreślało cel udzielenia działaczowi związkowemu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, czy 2-latek może być przyjęty do oddziału przedszkolnego w grupie 3-4 latków?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą stowarzyszeniową pracującą na Kodeksie Pracy. W naszej placówce nie działają żadne związki zawodowe, rozumiem że obowiązek opiniowania arkusza organizacyjnego przez związki w naszej szkole nie obowiązuje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może wprowadzić zasadę, że w jednym oddziale integracyjnym zatrudniony jest tylko jeden nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne, co uniemożliwia objęcie pomocą uczniów niepełnosprawnych na wszystkich zajęciach lekcyjnych? OP twierdzi, że w każdym oddziale zgodnie z prawem ma być zapewniony jeden etat nauczyciela wspomagającego, który w ramach swojego pensum (20 h) ma obowiązek prowadzić zajęcia rewalidacji indywidualnej i wspomagać uczniów na zajęciach, np. w przypadku 4 uczniów należy od 20 h pensum odjąć 8 godzin rewalidacji, a pozostałe 12 są to godziny, na których nauczyciel wspomaga uczniów na zajęciach lekcyjnych. OP wychodzi z założenia, że nie ma obowiązku prawnego zapewnienia obecności nauczyciela wspomagającego na wszystkich godzinach lekcyjnych. W wielu przypadkach np. uczniów z niepełnosprawnością ruchową pomoc nauczyciela wspomagającego jest potrzebna na każdej godzinie lekcyjnej, jednak potrzeby indywidualne uczniów i ich możliwości nie są zdaniem OP argumentem do zapewnienia nauczyciela wspomagającego na wszystkich lekcjach. Ponadto OP twierdzi, że niedopuszczalna z mocy prawa jest sytuacja kiedy w jednej klasie uczy 2-3 nauczycieli wspomagających, np. w klasach 4-8, w których siatka godzin tygodniowo przekracza pensum jednego nauczyciela wspomagającego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym stanowisko nauczyciela przedszkola może zajmować osoba będąca na 3. roku studiów licencjackich na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie według jakich zasad organ prowadzący ustala stanowiska pedagogów szkolnych czy bibliotekarzy. Nasz organ prowadzący ustalił dla bibliotekarzy : do 100 uczniów 0,33 etatu, od 101 do 150 uczniów do 0,50 etatu, od 151 do 250 uczniów - 0,67 etatu, od 251 do 500 uczniów - do 1,00 etatu, od 501 do 800 uczniów do 1,50 etatu. Dla pedagogów natomiast ustalił, że do 150 uczniów - do 0,50 etatu, od 151 do 250 uczniów do 0,75, od 251 do 500 uczniów do 1,00 etatu, powyżej 500 uczniów do 1,50 etatu. W naszym zespole szkół liczącym 566 uczniów 411 SP 156 GIM są 43 orzeczenia i 73 opinie z tendencją do wzrostu. Pedagog ma pensum 26 godzin, a bibliotekarz 30 godzin. Proszę o podanie podstawy prawnej do tak wyliczonych etatów.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe