Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy terapeuta pedagogiczny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum?
Zgodnie z art. 76 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2029) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych na stanowisku pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego zarówno w szkole ogólnodostępnej, jak i specjalnej ustala organ prowadzący. Ustawa stanowi jednak, że nie może być ono wyższe niż 22 godziny na tydzień. Z kolei pensum nauczyciela zajęć edukacyjnych prowadzącego zajęcia rewalidacyjne lub rewalidacyjno-wychowawcze wynosi zgodnie z tabelą zawartą w art. 42 ust.3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) 18 godzin tygodniowo.
Nauczyciel może realizować zajęcia rewalidacyjne, jeżeli posiada kwalifikacje określone w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1289).
Zgodnie z art. 42 ust. 5c KN nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
Przepis ten wszedł w życie z dniem 1 września 2018 r.
Przytoczona powyżej zasadę należy stosować do ustalania obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, bez względu na liczbę/wymiar godzin przydzielonych nauczycielowi w ramach każdego stanowiska. W sytuacji, gdy ustalony wymiar zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie inny niż jego dotychczasowe stanowisko (dotychczasowe pensum), dyrektor przenosi nauczyciela na inne stanowisko, na podstawie art. 18 KN. Przeniesienie może nastąpić pod warunkiem pisemnej zgody nauczyciela.
Odpowiadając bezpośrednio na pytanie – tak, terapeuta pedagogiczny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został zatrudniony w naszej szkole na czas określony od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. W dniach od 19.09.2016 r. do 23.09.2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym będzie uprawniony do „13”za 2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W odpowiedzi na pytanie "Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22. Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?"
otrzymałam od Państwa odpowiedź w dniu 21.03.2024 r.
Proszę o ponowne ustosunkowanie się, po analizie zapisów Karty Nauczyciela, uważam, że w tym przypadku nie można zastosować art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela i wypłacić dodatek w pełnej wysokości i zaprzestać wypłaty w następnym miesiącu, tak jak Państwo podali - od 1.04., ponieważ dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia. Został on wprost wyłączony ze składników wynagrodzenia w art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Poza tym uregulowano go w rozdziale poświęconym uprawnieniom socjalnym a nie wynagrodzeniu nauczycieli. Dlatego do dodatku wiejskiego nie stosuje się przepisu art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, bowiem dotyczy on składników wynagrodzenia.
Dlatego wydaje się, że należy wypłacić dodatek proporcjonalnie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu za 2020 może wybrać pracownik obsługi odchodzący na emeryturę w sierpniu br.-czy proporcjonalnie tj. za 8 miesięcy czy 26 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- dot. badania lekarskiego wstępnego nauczyciel
Czy nauczyciel zatrudniony w obrębie tej samej gminy, jest zobowiązany w momencie przyjmowania do nowej placówki (szkoły) do przeprowadzenia nowych badań lekarskich - wstępne - jeżeli posiada aktualne badanie okresowe - lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - woźny szkolny - ma być przeniesiony do pracy w urzędzie gminy od 1 sierpnia 2020 r. na stanowisko obsługi szkół na terenie gminy. Przełożonym pracownika będzie Wójt. W związku z tym proszę o pomoc.
1. Podstawa prawna zwolnienia i wszelkie procedury i terminy.
2. Czy należy się odprawa (pracownik pracuje 30 lat, szkoła zatrudnia powyżej 20 pracowników)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe