Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy uczeń pełnoletni może w szkole ponadpodstawowej – technikum (dzienne) samodzielnie usprawiedliwiać swoją nieobecność na zajęciach lekcyjnych?
Na podstawie uregulowań art. 99 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) – w statucie technikum należy ustalić obowiązki ucznia w zakresie usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie.
Uczeń pełnoletni ma prawo usprawiedliwiać swoją nieobecność na zajęciach edukacyjnych, zaś termin i forma usprawiedliwiania nieobecności powinny być określone w statucie szkoły.
Natomiast statut nie może stanowić, że uczeń pełnoletni nie może usprawiedliwiać swojej nieobecności na zajęciach edukacyjnych.
Zatem uczeń pełnoletni ma prawo w szkole ponadpodstawowej – technikum (dzienne) samodzielnie usprawiedliwiać swoją nieobecność na zajęciach lekcyjnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wg obowiązującego prawa w Regulaminie świadczeń socjalnych pracodawca może dokonać zapisu: § 15 Działalność sportowo -rekreacyjna finansowana ze środków funduszu obejmuje: 1) finansowanie imprez masowych dla wszystkich osób uprawnionych w formie wycieczek, kuligów, grzybobrania i innych form sportowo-rekreacyjnych; § 16 1) Finansowanie imprez masowych, o których mowa w § 15 pkt 1, odbywa się w całości ze środków funduszu. Osoby uprawnione biorące udział w imprezie nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. Ogłoszenie o imprezie udostępnia się na tablicy ogłoszeń w …....................., a uprawnionych emerytów i rencistów informuje się telefonicznie lub listownie. Powiadomienie i ogłoszenie o terminie imprezy następuje z miesięcznym wyprzedzeniem. Osoby uprawnione, które nie biorą udziału w imprezie, nie mają prawa do żadnego ekwiwalentu z tego tytułu.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o potwierdzenie prawidłowej kolejności działań związanych z postępowaniem rekrutacyjnym do przedszkola, które dysponuje zbyt małą ilością miejsc. 1.przyjmujemy wszystkie dzieci 6l; 2. przyjmujemy dzieci 5 i 4 l. - mają takie samo prawo do wych. przedszkolnego. Dla nich stosujemy kryteria ustawowe, potem kryteria dodatkowe określone przez OP; 3. przyjmujemy dzieci 3 l. z terenu gminy wg kryteriów ustawowych i dodatkowych; 4. jeśli dysponujemy wolnymi miejscami - to rozpoczynamy rekrutację dla spoza gminy; 5. oczywiście pamiętamy o dzieciach kontynuujących przedszkole - dla nich przed rekrutacją tylko deklaracja
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole trzeba montować na grzejniki osłony (np. na korytarzach i klasach dla starszych dzieci)? W tym roku wymieniamy wszystkie grzejniki na płytowe (bez żeberek). Czy mimo to należy je dodatkowo zabezpieczyć osłonami? Z jakich przepisów wynika ten wymóg?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła podstawowa oraz gimnazjum znajdują się w jednym budynku, jest dwóch dyrektorów. Czy w przypadku wspólnego wyjazdu na wycieczkę kierownik tej wycieczki ma zrobić dwie osobne karty wycieczki, czy też wystarczy jedna karta podbita i podpisana przez obydwu dyrektorów?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W statucie przedszkola mamy zapis "w przedszkolu nie są stosowane wobec dzieci żadne zabiegi lekarskie i nie podaje się żadnych lekarstw." Jeśli przyjmujemy do przedszkola dziecko przewlekle chore to zawsze indywidualnie rozmawiamy z rodzicami u ustalamy powyższe kwestie podania leku (przeważnie ktoś z rodziny jeśli jest taka konieczność to przychodzi i np. bada poziom cukru jeśli dziecko choruje na cukrzycę itp. Wiem, że mógłby to robić nauczyciel, który wyraziłby zgodę na to i został przeszkolony. Jednak z reguły nauczyciele nie zgadzają się na to a w przedszkolu nie mamy pielęgniarki. Chciałabym zapytać czy w statucie może pozostać taki zapis czy należy go zmienić, a jeśli tak to jakie nadać mu brzmienie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe