Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w placówce oświatowej jaką jest ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, prowadzony przez osobę fizyczna(niebędąca nauczycielem ze stopniem awansu zawodowego) zatrudnieni nauczyciele mogą rozpocząć staż? Organem prowadzącym i dyrektorem jest jedna osoba, czy w związku z tym dyrektor bez stopnia awansu możne zajmować się sprawami awansu zawodowego w tej placówce?
Nauczyciele zatrudnieni w niepublicznej placówce (tutaj: ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym) mogą rozpocząć staże na stopnie awansu zawodowego ( nauczyciela kontraktowego, mianowanego, dyplomowanego). Ustawie z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn. Dz.U. z 2014r. poz.191) podlegają bowiem, w zakresie określonym w ustawie, nauczyciele zatrudnieni w placówkach niepublicznych na podstawie art. 1ust. 2 pkt 2b tej ustawy.
Rozpoczęcie stażu przez tych nauczycieli wiąże się jednak ze spełnieniem szeregu warunków.
Przepisy w sprawie awansu zawodowego mają jedynie zastosowanie do nauczycieli, którzy są zatrudnieni w placówce niepublicznej w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć ( w placówce niepublicznej wymiar obowiązujących nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych może być wyższy od ustalonego dla nauczycieli szkół publicznych, gdyż to organ prowadzący ustala dla nich tzw. pensum) na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Ponadto nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w tego rodzaju placówce muszą posiadać kwalifikacje określone w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli ( rozporządzenie MEN z dnia z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (…) ( tekst jedn. Dz.U. z 2013r. poz.1207).
Pozostaje jeszcze kwestia oceny możliwości wyznaczenia nauczycielowi opiekuna stażu. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor placówki przydziela opiekuna spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych. Przepisy w sprawie awansu zawodowego stanowią, że w placówkach niepublicznych opiekunem stażu nauczyciela stażysty i kontraktowego może być także nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze (wicedyrektor).
W praktyce przydzielenie opiekuna stażu nie zawsze jest możliwe (nie ma wśród zatrudnionych w placówce niepublicznej nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, lub też wicedyrektora).
O powierzeniu funkcji opiekuna stażu poszczególnym nauczycielom powinna zdecydować faktyczna możliwość zrealizowania ich zadań w tym zakresie. Na podstawie art.9c ust.5 ustawy Karta Nauczyciela do obowiązków opiekunów stażu należy udzielanie pomocy, w tym w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.
Odpowiadając na drugą części pytania: Organem prowadzącym i dyrektorem jest jedna osoba. Czy w związku z tym dyrektor bez stopnia awansu może zajmować sie sprawami awansu zawodowego w tej placówce?
Stanowisko dyrektora placówki niepublicznej może zajmować osoba będąca nauczycielem, a ustawa z dnia 7 września o systemie oświaty ( tekst jedn. Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.) nie wymaga aby posiadała ona stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. Ponadto stanowisko dyrektora placówki niepublicznej może zajmować osoba niebędąca nauczycielem. Przepisy dopuszczają, aby organem prowadzącym placówkę niepubliczną i jej dyrektorem była ta sama osoba.
Organ prowadzący na podstawie art.82 ust.2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty ustala, jakie kwalifikacje powinna posiadać osoba na stanowisko dyrektora placówki niepublicznej. Jeśli przyjmie, że dyrektorem placówki może być osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego, to będzie ona wykonywać obowiązki związane z awansem zawodowym nauczycieli zatrudnionych w tej placówce.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie przypadku związanego z uzyskaniem stopnia awansu zawodowego:
nauczyciel kontraktowy zakończy staż na stopień nauczyciela mianowanego początku listopada 2018 r.;
Pytania:
1. Czy sprawozdanie pisze zgodnie z zapisami rozporządzenia z 26.07.2018 r., czy zgodnie z rozporządzeniem, według którego pisał plan rozwoju zawodowego?
2. Czy należy mu zrobić ocenę dorobku zawodowego czy ocenę pracy (wg nowego rozporządzenia)?
3. Do kiedy składa wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego: do końca grudnia, a egzamin odbywa się przed 1.09.2019 r?
4. Czy egzamin odbywa się na "starych" zasadach, czy na nowych?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Staż na nauczyciela dyplomowanego rozpocząłem 1 IX 2010r jako nauczyciel języka polskiego. Od 1 IX 2011 objąłem stanowisko dyrektora szkoły, oczywiście stażu nie przerwałem. Kiedy będę mógł złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne?
Pozdrawiam
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi w następującej kwestii:
"Nauczyciel stażysta, który będzie odbywał staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 1.000 zł. Dodatek te ma być wypłacany do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż (art. 53a Karty Nauczyciela po nowelizacji, art. 1 pkt 14 ustawy z 13 czerwca 2019 r.).
(...)
3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym
stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole
wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia"
Pytanie:
Nauczyciel przedmiotów zawodowych zamierza rozpocząć staż na stopień n-la kontaktowego.
Nauczyciel realizuje zajęcia praktyczne z uczniami w zakładzie samochodowym, którego jest właścicielem lub pracownikiem.
Nauczyciel wskazał szkołę jako dodatkowe miejsce pracy.
Czy w podanej sytuacji nauczycielowi przysługuje jednorazowe świadczenie dla stażystów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak liczyć staż na kolejny stopień awansu zawodowego, który został przerwany długotrwałą chorobą, urlopem macierzyńskim lub wychowawczym.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako dyrektor szkoły podstawowej, w której organem prowadzącym jest stowarzyszenie mogę rozpocząć awans zawodowy na nauczyciela mianowanego? Obecnie jestem nauczycielem kontraktowym na stanowisku dyrektora pracuje od września 2022 r. Uczę również innego przedmiotu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe