Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Proces zarządzania placówką niepubliczną - obok planowania, organizowania i kierowania - opiera się na kontrolowaniu, a dyrektor placówki niepublicznej, jak każdy inny...

PORADA PRAWNA

12 kwietnia 2018 Nadzór pedagogiczny

Czy w przedszkolu niepublicznym musi być prowadzony nadzór pedagogiczny? Czy jest jakiś przepis prawny mówiący o tym że musi on być czy też nie?

Proces zarządzania placówką niepubliczną - obok planowania, organizowania i kierowania - opiera się na kontrolowaniu, a dyrektor placówki niepublicznej, jak każdy inny kierownik organizacji, musi mieć możliwość badania i wywierania wpływu na sposób, w jaki zadania placówki będą realizowane. Kierowanie placówką niepubliczną, która prowadzi działalność statutową w zakresie kształcenia, wychowania lub opieki wiąże się z koniecznością sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego, pomimo braku wyraźnego wskazania tego obowiązku w przepisach art.55 ustawy z dnia 14 grudnia 2017r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz. 59 z późn.zm.). Samo tylko sprawowanie zewnętrznego nadzoru pedagogicznego przez kuratora oświaty nad placówką niepubliczną nie zwalnia dyrektora od zaangażowania w jej rozwój i aktywne kierowanie jej działalnością merytoryczną. Monitorowanie i nadzorowanie realizacji zadań placówki oraz uzyskiwanych efektów działalności jest niezbędne w dążeniu do uzyskiwania pożądanej jakości działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Stałe i systematyczne porównywanie stanu rzeczywistego z planowanym i wynikająca stąd ocena (pozytywna lub negatywna) co do działalności nauczycieli daje możliwość stosowania, wobec stwierdzonych uchybień, odpowiednich środków zaradczych. Obserwacja i wprowadzanie korekt do bieżących działań znacznie ułatwia realizację zadań.

W obecnym stanie prawnym placówki niepubliczne nie są zobowiązane do prowadzenia i dokumentowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego w sposób określony przepisami art. 55 ustawy Prawo oświatowe oraz rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2017r. w sprawie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U.z 2017r. poz.1658). Wyłączenie placówek niepublicznych z wykonywania zadań wewnętrznego nadzoru w sposób w określony w powyższym rozporządzeniu powoduje potrzebę jego określenia w statucie placówki przez osobę prowadzącą. Model (koncepcja) wewnętrznego nadzoru pedagogicznego może przybierać różne kształty w zakresie treści merytorycznych, jak i rozwiązań organizacyjnych służących ich realizacji, natomiast jego przedmiot i zakres powinien wynikać z potrzeb placówki. Trzeba jeszcze tylko dodać, że osoba prowadząca placówkę może zdecydować o sposobie sprawowania wewnętrznego nadzoru w kształcie przyjętym w obecnie obowiązujących przepisach dla szkół i placówek publicznych, może także dokonać jego modyfikacji, dostosowując do potrzeb i możliwości swojej placówki lub ustalić całkowicie odmienny od określonego w modelu ministerialnym.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT