Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w regulaminie ZFŚS można wprowadzić zapis, że z dofinansowania wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą, pracownicy zatrudnieni lub pełnozatrudnieni nabywają prawo do tego świadczenia po przepracowaniu 2 lat w szkole (podstawa prawna)?
Co do zasady, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem, który jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Pełni on bardzo ważną rolę w realizacji tej działalności. W art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS wyrażona została generalna zasada dysponowania środkami pochodzącymi z funduszu – w oparciu o kryterium socjalne.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1352 z późn. zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Jeżeli chodzi o gospodarowanie środkami ZFŚS, to należy pamiętać o tym, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Oznacza to tylko tyle, że świadczenia z funduszu nie należą się każdemu pracownikowi placówki oświatowej, ale tylko osobom będącym w trudnej sytuacji. W środowisku oświatowym panuje przekonanie, że świadczenia z ZFŚS powinny być przyznawane wszystkim pracownikom po równo. Jest to błędne rozumowanie.
Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Wynika z tego, że związki działające u pracodawcy niejako powinny być współautorami regulaminu.
Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należą się tylko potrzebującym i bez znaczenia jest tu okres i wymiar zatrudnienia. Takie zapisy regulaminu powinny być zakwestionowane przez związki zawodowe, gdyż pozostają one w sprzeczności z celem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy po połączeniu się w Zespół 1.09, dwóch placówek wychowania pozaszkolnego należy zmienić regulaminy np, regulamin wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami, regulamin ZFŚS i do kiedy należy je zmienić?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogłabym zapoznać się z przykładowym regulaminem ewidencjonowania i wypożyczania w szkole podręczników dotacyjnych (dotyczy to już teraz kl.1,2 i 4) Nie istniał do tej pory w szkole.
To mój pierwszy rok dyrektorowania, nie jest lekko...
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy członek Rady Pedagogicznej może domagać się, aby w protokole RP znalazł się tekst przeczytany przez niego w trakcie obrad RP. Nauczyciel zabrał głos w sprawach różnych, odczytując wcześniej przygotowane pismo.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Ile lat obowiązuje w szkole program wychowawczy i profilaktyczny? Czy jest obowiązek co roku te programy ewaluować i we wrześniu przyjmować nową uchwałą? Jeśli tak, to czy ma to być uchwała Rady Rodziców czy Rady Pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można skreślić z listy uczniów szkoły ponadpodstawowej ucznia za przewinienia statutowe? Uczeń spowodował bójkę na terenie szkoły, został ukarany i jednocześnie poinformowany, że ponowny udział w bójce skończy się skreśleniem z listy uczniów. Dodatkowo został poinformowany sąd rodzinny. Po niespełna miesiącu uczeń zaatakował kolegę, a cała sytuacja została nagrana telefonem. Rada pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury skreślenia. Czy skreślenie ucznia jest zgodne z prawem? Czy kuratorium jako organ odwoławczy może cofnąć decyzję o skreśleniu? Dodam, że w statucie jest zapis, że wszczynanie bójki może być powodem skreślenia z listy uczniów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe