Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w świetle znowelizowanych przepisów i ciągłych zmian wychowawcą klasy może być nauczyciel, który uczy katechezy? Dodam że ten nauczyciel uczy w szkole również WDŻ, plastyki, muzyki i jest bibliotekarzem.
Co do zasady, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, nauczyciel religii nie może pełnić funkcji wychowawcy klasy. Z rozporządzenia nie wynika wprost, co jest przyczyną tego zakazu. W opinii MEN, "w intencji twórców rozporządzenia takie rozwiązanie prawne ma zapewnić indyferentyzm religijny w procesie wychowawczo-opiekuńczym, którego uczestnikami są uczniowie różnych wyznań, religii czy też odmienni światopoglądowo". Z drugiej jednak strony pojawiaja się takie opinie ze strony Ministerstwa, jak wyrażona w piśmie Sekretarza Stanu DKOW-WEPW/GP-0401-195/12: "Przepis ograniczający przyjmowanie wychowawstwa klasy nie dotyczy tych osób, które ucząc religii są jednocześnie w danej szkole nauczycielami innych przedmiotów, zatrudnionymi na podstawie ogólnych przepisów Karty Nauczyciela. W ich przypadku ewentualne cofnięcie przez kościelne władze zwierzchnie uprawnień do nauczania religii w danej szkole nie oznacza ustania stosunku pracy w tej szkole, ani nie rzutuje na pozostały zakres obowiązków nauczycielskich".
Powyższa opinia została zatem oparta o kwestie zatrudniania i zwalniania nauczycieli religii, a nie o kwestie światopoglądowe. Proponuję wystąpić do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o wydanie opinii na temat przydzielenia wychowawstwa w Państwa konkretnym przypadku. Taka opinia w indywidualnej sprawie (jeżeli będzie pozytywna) pomocna będzie w przypadku ewentualnych zastrzeżeń ze strony organu prowadzącegto lub organu nadzoru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel od 3 lat przebywa z małymi przerwami na zwolnieniach lekarskich, urlop macierzyński, urlopy uzupełniające. ma teraz wracać. jest nauczycielem kontraktowym, umowa na stałe. Czy musi otrzymać ten sam wymiar pracy czyli pełny etat i to samo stanowisko co w projekcie organizacyjnym.
- Jeżeli jest przerwa między zawartymi umowami na czas określony powyżej miesiąca (pomoc nauczyciela pracuje od 1.09.2017 do 30.06.2018, 1.09.2018 do 30.06.2019, 1.09.2020 do 30.06.2020, 1.09.2020 do 30.06.2021), to czy wtedy łączy się te umowy do 33 miesięcy i zawiera się umowę na czas nieokreślony, czy ten okres liczymy zawsze od nowa jako pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, ponieważ jest ponad miesiąc przerwy w zatrudnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób odwołać wicedyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kończy urlop macierzyński, udzielony jej zostaje urlop uzupełniający. Na tydzień przed zakończeniem urlopu uzupełniającego idzie na zwolnienie lekarskie. Zwolnienie trwa do 13.05.2022 r. Następnie od 16.05.2022 r. przedkłada zwolnienie – opiekę na chore dziecko. Moje pytanie dotyczy tej przerwy: 14-15.05 2022 r. Czy dopuszczalna jest przerwa w zwolnieniu i przedłożenie nowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałbym zapytać czy powinienem zmodyfikować swój plan rozwoju zawodowego? Staż na n-la dyplomowanego zacząłem 1.09.2014 r. w SP 9 w Łomży jako n-l matematyki (do 31.05.2017). Na podstawie przeniesienia służbowego od 1.09.2015 r. pracuję w SP w Stawiskach na stanowisku dyrektora. Mam także 4 godz. tygodniowo matematyki. Czy w związku z pełnieniem funkcji dyrektora w okresie stażu powinienem zmodyfikować plan, czy jedynie wystarczy, że opiszę działania z pracy w SP 9 i SP Stawiski w sprawozdaniu, które złożę do burmistrza w czerwcu 2017? Co powinienem zamieścić w sprawozdaniu za okres wrzesień 2015 – maj 2017 (czas pracy na stanowisku dyrektora)? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę (jakaś podstawa prawna)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe