Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w technikum "Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym" określone w nowych ramówkach są równoznaczne z praktyczną nauką zawodu określoną w rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu z 2010 r. i w związku z tym jakie pensum obowiązuje dla nauczycieli tych przedmiotów 18 czy 22 godziny?
Z przepisów Karty Nauczyciela nie wynika wprost, jaki wymiar pensum obowiązuje nauczycieli "kształcenia zawodowego praktycznego", ponieważ ustawa nie posługuje się takim określeniem, a jedynie "nauczyciele praktycznej nauki zawodu". Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania posługuje się z kolei jedynie określeniami: "kształcenie zawodowe teoretyczne" i "kształcenie zawodowe praktyczne", co może sugerować, że nauczyciele prowadzący kształcenie zawodowe praktyczne podlegają pod ustawowe określenie "nauczyciele praktycznej nauki zawodu". Inaczej w tej sprawie wypowiada się MEN, porównując kształcenie praktyczne w szkole zawodowej i technikum:
"Nauka tej samej kwalifikacji w obu typach szkół (technikum i szkoły zawodowej) ma odmienny kontekst, o czym świadczą zapisy w ramowych planach nauczania (970 i 630 godzin dla zsz - oraz 735 i 735 godzin dla technikum). Dlatego też w zasadniczej szkole zawodowej kształcenie zawodowe praktyczne powinno mieć charakter zajęć praktycznych, a zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego w technikum powinny rozwijać twórcze myślenie oraz wspomagać integrację wiedzy z różnych dziedzin i działów techniki z praktyką. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego w technikum powinny być prowadzone w odpowiednio wyposażonych pracowniach szkolnych przez odpowiednio przygotowanych nauczycieli przedmiotów teoretycznych z pensum dydaktycznym w wymiarze 18 godzin tygodniowo. Dla ułatwienia organizacji tak rozumianego kształcenia zawodowego w technikum, w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach przyjęto, iż formą realizacji praktycznej nauki zawodu w tym typie szkoły powinna być praktyka zawodowa, a nie zajęcia praktyczne."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był zatrudniony przez 20 lat na czas nieokreślony w placówce feryjnej. Z dniem 27.09.2021 r. przeszedł na emeryturę. Od 28.09.2021 r. został ponownie zatrudniony na zastępstwo w tej samej szkole. Stosunek pracy skończy się 14.01.2022 r. W naszym województwie ferie zimowe wypadają w terminie od 17.01 do 30.01.2022 r. Za ile dni nauczycielowi należy się ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w placówce nieferyjnej. W lutym odchodzi na emeryturę. Jak należy policzyć urlop wypoczynkowy: od września 2022 do lutego 2023 r., czy od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r. i potem od stycznia 2023 do lutego 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozwiązać umowę na czas nieokreślony z nauczycielem religii w przedszkolu (etat 2/22) na mocy porozumienia stron?
Nauczyciel ten pracuje obecnie w przedszkolu i złożył wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co należy zrobić z dotacyjnymi podręcznikami po 3 latach ich użytkowania? Bardzo proszę o informację w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2018 r., miał on trwać do 31 maja 2021 r., jednak w związku z ciążą i zwolnieniem lekarskim został przedłużony do 29 października 2022 r. Czy w związku z wprowadzanymi zmianami o awansie zawodowym od 1 września 2022 r., nauczyciel ten może przystąpić do egzaminu na nauczyciela mianowanego na starych zasadach, jeżeli złoży dokumenty do 31 października 2022 r. do organu prowadzącego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe