Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do naszego oddziału przedszkolnego uczęszcza niewiele dzieci, dysponujemy więc wolnymi miejscami. Wśród dzieci jest i 4-latek. Rodzice nie znaleźli dla niego miejsca w pobliskich przedszkolach. Biorąc pod uwagę rozwój dziecka, możemy stwierdzić, że nie odbiega ono od starszych dzieci. Czy tylko na takie podstawie mam prawo do wcześniejszego zapisu dziecka do oddziału zerowego?
TAK. Nie ma prawnych ograniczeń zakazujących przyjęcia 4-latka do oddziału przedszkolnego przy szkole.
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 roku życia
Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku od początku roku kalendarzowego, w którym ukończyły 3 lata, do końca roku kalendarzowego, w którym skończą 6 lat.
Możliwość przyjęcia nawet 2,5-latka
Ust. 1b tego artykułu dodatkowo podaje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym można objąć również dziecko, które ukończyło 2,5 roku, czyli na dzień 1 września nie ma jeszcze skończonych 3 lat. O przyjęciu decyduje dyrektor.
Obowiązek zapewnienie miejsca 5-latkom i 6-latkom
Do niedawna najczęściej do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych przyjmowane były dzieci 6-letnie ze względu na obowiązek spełniania przez nie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Oznaczało to, że placówka musiała zapewnić im miejsce do realizacji wychowaniu przedszkolnego.
Od 1 września 2014 r. obowiązek szkolny objął:
- wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007);
- dzieci 6-letnie (urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r.).
Obecnie zatem – na mocy art. 14 ust. 3 ustawy o systemie oświaty – obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego objął również 5-latki. Należy więc pamiętać, że dzieci 5-letnie mają pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola przed młodszymi rocznikami.
Na wolne miejsca można przyjąć dzieci młodsze
Jeśli więc oddział ma wolne miejsca, nie ma prawnych ograniczeń w przyjmowaniu dzieci młodszych. Częściowo przemawia za tym także przywilej, jaki powstanie 1 września 2015 r., kiedy to każdy 4-latek będzie mógł, jeśli jego rodzice wyrażą taką wolą, rozpocząć edukację przedszkolną. W takim wypadku gmina będzie musiała zapewnić mu miejsce w przedszkolu.
Przepisy nie mówią nic o tym, że do oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej nie mogą uczęszczać dzieci młodsze. Przed podjęciem decyzji o przyjęciu, należy uwzględnić dwie sprawy:
- dzieci starsze, objęte obowiązek wychowania przedszkolnego, mają pierwszeństwo zapisu;
- liczba dzieci w oddziale nie może przekroczyć 25.
Czy statut dopuszcza przyjęcie młodszych dzieci?
Jedynym prawnym ograniczeniem mogą być zapisy statutu. Dlatego też trzeba sprawdzić, jak się do tej sprawy odnoszą zapisy statutu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W mojej szkole jest 9 oddziałów szkolnych i 3 oddziały przedszkolne tzn. dwa oddziały 0 i jeden oddział 3 i 4 latków. W tym roku w UG zmieniono uchwałę i do oddziałów liczone są tylko oddziały szkoły. Moje pytanie brzmi czy nad oddziałami przedszkolnymi nie będę pełniła nadzoru, czy jest to zgodne z prawdą ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak w szkole, w której nie ma biblioteki szkolnej można przechowywać darmowe podręczniki ministerialne? Czy można wyznaczyć gabinet i osoby odpowiedzialne do ewidencjonowania podręczników? Czy trzeba to ujmować w statucie czy tylko regulaminem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać pozyskiwanie i gospodarowanie funduszami Rady Rodziców?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła ma obowiązek egzekwowania od rodzica ubezpieczenia dziecka od nieszczęśliwych wypadków? Czy jadąc np. na wycieczkę takie ubezpieczenie musi być?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 14.02.2021 r. do 14.02.2022 r. Czy bezpośrednio po tym urlopie, tj. od 15.02.2022 r., może wykorzystać urlop wypoczynkowy (wakacje i ferie, które przypadły w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe