Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do tej pory deklaracje kontynuacji pobytu w bursie otrzymywali obligatoryjnie wszyscy uczniowie. Mam pytanie - czy możemy wprowadzić np. regulamin lub inne zasady co do warunków otrzymania deklaracji. Nie wszyscy uczniowie przestrzegają zasad jakie obowiązują w placówce np. porządki w pokojach, brak wypisów w zeszycie wyjść itd. Jeśli można coś zrobić z tym problemem to czy jest jakiś przepis prawny bo w momencie nie otrzymania kontynuacji zaczną się wycieczki rodziców, którzy uważają że problem nie dotyczy ich dzieci.
W mojej opinii nie jest możliwe wprowadzenie wewnętrznej regulacji uzależniającej otrzymanie deklaracji kontynuacji pobytu w bursie od stopnia wypełniania obowiązków przez wychowanka bursy. Zasadą jest bowiem, że do kontynuacji zamieszkania uprawniona jest osoba, która w chwili składania deklaracji jest wychowankiem bursy i mieszka w niej do zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym. Uprawnienie do kontynuacji zamieszkania w bursie przysługuje każdemu wychowankowi bursy, natomiast to wychowanek (jego rodzice w przypadku niepełnoletności wychowanka), decyduje czy będzie korzystał z tego uprawnienia, czy też nie. Kontynuowanie lub nie zamieszkania w bursie przez wychowanka nie można postrzegać w kategorii nagrody lub kary za czas jego dotychczasowego pobytu w bursie. W przypadku, gdy wychowanek nie przestrzega zasad obowiązujących w bursie, w tym nie wypełnia należycie swoich obowiązków, grożą mu przewidziane w statucie bursy sankcje, łącznie z karą skreślenia z listy wychowanków.
Zasady rekrutacji do placówki powinny być jasne, przejrzyste i niedyskryminujące uczestników procesu rekrutacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli dyrektor uzna, że kierownik wycieczki może być równocześnie opiekunem na tej wycieczce - jak wypełnić kartę wycieczki? Kierownik wpisuje siebie w miejscu kierownik i opiekun?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię, czy 1 września, jak również dzień zakończenia roku szkolnego oraz Dzień Edukacji Narodowej mogą się znaleźć w ramach 8 dni w planie dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wych.w gimnazjum, jeżeli w tych dniach nie ma zajęć dydaktycznych, a tylko uroczystości szkolne. Również proszę o opinię, czy w dniach wolnych od zajęć dyd.-wych. niektórzy e mogą mieć dzień wolny od pracy, bo inni chcą mieć dyżur. Opinia ta jest i pilnie potrzebna ponieważ ZNP uważa, że w/w dni nie powinny być wliczane do 8 dni wolnych od zajęć dyd.-wyr. oraz wymusza na mnie w te dni dyżury nauczycielskie.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych chcę przyznać pracownikom świadczenie socjalne. Moje pytanie brzmi - czy dodatkowe dochody (trzynastka, nagroda jubileuszowa ) należy wliczać do średnich zarobków pracowników?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Statut 8- letniej szkoły podstawowej z włączonymi oddziałami klas 2 i 3 gimnazjum.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię, czy 1 września, jak również dzień zakończenia roku szkolnego oraz Dzień Edukacji Narodowej mogą się znaleźć w ramach 8 dni w planie dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wych.w gimnazjum, jeżeli w tych dniach nie ma zajęć dydaktycznych, a tylko uroczystości szkolne. Również proszę o opinię, czy w dniach wolnych od zajęć dyd.-wych. niektórzy nauczyciele mogą mieć dzień wolny od pracy, bo inni chcą mieć dyżur. Opinia ta jest i pilnie potrzebna ponieważ ZNP uważa, że w/w dni nie powinny być wliczane do 8 dni wolnych od zajęć dyd.-wyr. oraz wymusza na mnie w te dni dyżury nauczycielskie.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe