Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dot. udzielenia urlopu uzupełniającego nauczycielowi, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 01 stycznia 2018 r. wchodzi przepis iż po urlopie dla poratowania zdrowia można udzielić urlop uzupełniający wypoczynkowy. Nasze pytanie brzmi czy dotyczy to również nauczycielki, która w naszym przypadku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 17.04.2017 r. do 16.04.2018 r.. Czy Szkoła może tej Pani udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego, czy to dotyczy tylko nauczycieli, którzy po 01 stycznia 2018 r. otrzymali urlop dla poratowania zdrowia?
Przepisy przejściowe ustawy z dnia 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (art. 140) regulują jedynie kwestię urlopu uzupełniającego dyrektora i wicedyrektora szkoły w zakresie jego wymiaru:
Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, którzy przed dniem 1 stycznia 2018 r. nie wykorzystali przysługującego im urlopu uzupełniającego, urlopu tego udziela się na dotychczasowych zasadach.
Ustawa nie reguluje w podobny sposób kwestii urlopu uzupełniającego nauczycieli, którzy przed dniem 01.01.2018 r. korzystali z urlopu dla poratowania zdrowia i z tego powodu nie skorzystali z urlopu wypoczynkowego. Zmiana w art. 66 ust.1 Karty Nauczyciela stanowi uporządkowanie przepisów krajowych, zgodnie z wymogami unijnymi. Nauczycielowi przysługuje więc urlop uzupełniający za 2017 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi w jednostce samorządowej od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim,
następnie od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, następnie dnia 16 grudnia 2022 r. uzyskał rentę i orzeczono, że jest całkowicie niezdolny do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. W zakładzie pracy złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Pracodawca wyraził zgodę. Czy za okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego? Czy za okres, w którym przebywał na urlopie bezpłatnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowy? Czy okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy okres w którym przebywał na urlopie bezpłatnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy nie ma przeciwskazań, aby pracownik który uzyskał rentę z ZUS w związku z całkowitą niezdolnością do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. przebywał w zakładzie na urlopie bezpłatnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 2006 r. ukończył trzyletnie nauczycielskie kolegium języków obcych, w 1999 r. uzyskał tytuł magistera z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy posiadając takie kwalifikacje nauczyciel może uczyć angielskiego w przedszkolu i klasach I-III SP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą gimnazjalną, która podlega wygaszeniu w przyszłym roku.
Pracownik otrzymał propozycję ograniczenia etatu do 6/18 godzin. Czy w przypadku braku z jego strony zgody i w razie rozwiązania z nim stosunku pracy i na podst. zastosowania Art. 225 wprowadzającego ustawę Prawo Oświatowe należy mu się przewidziana prawem odprawa już w tym roku. Ponadto w/w pracownik jest i będzie w przyszłym roku zatrudniony w innych szkołach poza terenem naszej gminy.
Podsumowując, czy w/w pracownikowi przysługuje odprawa w tym roku, w przypadku rozwiązania stosunku pracy- rok przed wygaszeniem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik dostarczył zaświadczenie z KRUS oraz z urzędu gminy o latach pracy w gospodarstwie rolnym. Czy to wystarczy, aby zaliczyć lata pracy w gospodarstwie rolnym czy musi okazać jeszcze inne dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2015r. do 31.08.2020r. zostało powierzone nauczycielowi stanowisko wicedyrektora. Z uwagi na fakt, iż uchwałą Rady Powiatu postanowiono zmniejszyć liczbę oddziałów w szkole i tym samym nie będzie już tego stanowiska, od września br., to jakie pismo należy przedłożyć pracownikowi? Proszę o wzór.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe