Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor bez konsultacji z RP,RR i SU zmienił czas rozpoczynania zajęć lekcyjnych w szkole? Żaden kolegialny organ nie wyraził zgody w tej kwestii.Co można zrobić w tej sprawie?
Żaden obowiązujący przepis, a w szczególności ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502) nie wymagają uprzedniego uzyskania przez dyrektora opinii ani tym bardziej zgody w sprawie określenia godziny rozpoczynania lub kończenia zajęć. Szkolne organy wymienione w pytaniu mogą takie zmiany niewiążąco zaopiniować zarówno przed, jak i po ich wprowadzeniu, na podstawie art. 70 ust. 2 pkt 1, art. 80 ust. 2 pkt 4, art. 85 ust. 5 PO, natomiast dyrektor do ich wdrożenia nie jest zobowiązany do zasięgnięcia najpierw opinii (tym bardziej uzyskania zgody), właśnie z tego względu, że nie istnieje podstawa prawna zobowiązująca dyrektora do ich uzyskania. Zgodnie z art. 110 ust. 4 PO tygodniowy rozkład zajęć ustala dyrektor na podstawie art. 110 ust. 4 PO i w tym zakresie nie został nałożony na niego wymóg współdziałania ze szkolnymi organami, czyli może działać samodzielnie. Natomiast w razie podjęcia przez organy szkolne uchwał negatywie opiniujących zmiany godzin zajęć lub nawet bez takiej opinii rada rodziców może ewentualnie zainicjować procedurę oceny pracy dyrektora, zgodnie z art. 6a ust. 1d pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W moim przedszkolu funkcjonują oddziały dzieci 5- i 6-letnich realizujących bezpłatnie podstawę programową. Oddziały te ulokowane są w budynku szkoły podstawowej ale organizacyjnie podporządkowane są przedszkolu. W jednym z nich jest kilkoro dzieci, które po zakończeniu zajęć oczekują na transport gminny. Dyrektor szkoły obawia się przyjąć te dzieci do świetlicy szkolnej, ponieważ nie są jego uczniami. Jak zgodnie z prawem rozwiązać ten problem? Czy dyrektor szkoły powinien umieścić w regulaminie świetlicy stosowny zapis czy też organ prowadzący powinien może załatwić tę sprawę jakimś zarządzeniem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic dziecka 6-letniego ur. 2017r.chce odroczyć dziecko od obowiązku szkolnego. Chce aby uczęszczało do oddziału przedszkolnego jeszcze jeden rok szkolny. Dziecko nie uzyskało dojrzałości szkolnej (opinia wychowawcy i prywatnej poradni). Bardzo proszę o podstawę prawną. Czy wystarczy wniosek rodzica, czy ma być to opinia z poradni (np.prywatnej?). Dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.5 roku prowadzę punkt przedszkolny niepubliczny. Od 1 stycznia 2015 przekształacam go w przedszkole niepubliczne. Od kiedy powinnam prowadzić dokumentacje przedszkolną? Od września 2014 czy od dnia rozpoczęcia działalności jako przedszkole niepubliczne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odeszła na emeryturę w 2006 z Zespołu Szkół nr 26 ul. Urbanistów 3 w Warszawie. Będąc na emeryturze w latach 2011-2017 pracowała w Gimnazjum nr 3 w Pruszkowie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 3). W latach, w których pracowała tj. 2011-2017 była objęta opieka socjalną – jako pracownik. Gimnazjum nr 3 było jej ostatnim miejscem pracy, które zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 3.
Dodaję, że pracując w Gimnazjum nr 3 nie zawiesiła pobierania emerytury.
18.11.2019 r. złożyła do Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie prośbę o objęcie opieką socjalną.
Czy Szkoła Podstawowa nr 3 powinna objąć nauczycielkę opieką socjalną z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w pomieszczeniu kuchni (tam, gdzie przygotowuje się obiady) w placówce oświatowej można założyć monitoring?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe